ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THE UNGUIDED (SWE) - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 6 - infočíst info »

25 LET EPIDEMIE RECORDS / 25 LET FORGOTTEN SILENCE na dvou výročních koncertních večerech - infočíst info »

Human Wartburg tour 2018 - infočíst info »

WHORESNATION (FRA) + BYT (CZ) + INSISTENT (CZ) - infočíst info »

BULLET FOR MY VALENTINE - infočíst info »

Pražští folkcoroví CRUADALACH v listopadu pokřtí své nové CD! - infočíst info »

BLACKENED TRINITY TOUR - infočíst info »


Další nové články

14. 10. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: WILDHUNT – „10 questions“celý článek »

11. 10. 2018 | Ankety
THORWALD – „10 otázek“celý článek »

30. 9. 2018 | English
THE SPIRITUAL BAT – Being goth means being myself, being free to be myself.celý článek »

29. 9. 2018 | Ankety
QUATTRO BUGGY – „Deset otázek“celý článek »

21. 9. 2018 | Postřehy
KRÄHENFELD – Těšíme se, až uvidíme, jaká je v Česku metalová scéna a doufáme, že lidi překvapíme právě svými texty v rodném německém jazyce.celý článek »

19. 9. 2018 | Ankety
Promo Thrash Nightmare festival 2018: RAVENOUS – „10 otázek“celý článek »

19. 9. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: RAVENOUS – „10 questions“celý článek »

17. 9. 2018 | Ankety
INSISTENT – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

20. 10. 2018
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.19 od 18:00hod. BRUTAL SPHINCT...

20. 10. 2018
Žďár nad Sázavou, Batyskaf
LYCANTHROPHY (oslava 20ti let existence hluku. ext...

20. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 20. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

21. 10. 2018
Praha, Klub Vagon
ROBERT JON & THE WRECK (USA), MELOUNI ROBERT JON ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 26. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
! POZOR ! Tato akce je zrušena! ! POZOR !...

27. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

2. 11. 2018
PRAHA - Modrá Vopice
Feast of Deceased, temně melodická, smrtící, metal...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Recenze » UŽ JSME DOMA – Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné

24. 4. 2018UŽ JSME DOMA – Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné

LP 2017, PHR Records / alternativní rock / Česko

Nedávno mi kamarád řekl něco na způsob, že buď může vyjít deska, aby vyšla deska, nebo může vyjít deska, aby vyšlo Něco. Ono velké N je míněno směrem k výpravě gramodesek; jednou je vinyl vložený do obyčejné kapsy a v lepším případě doplněný aspoň obyčejným vnitřňákem, podruhé je to gatefold nebo jinak bohatě vypravená edice. A UŽ JSME DOMA se v případě prvního asfaltového vydání materiálu z roku 2012, kdy vyšel na CD, dočkali Něčeho. Balení alba „Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné“ je… fortelné. Člověk si při tahání příloh z přebalu připadá jako kouzelník – nejdřív vytáhne černý vinyl, pak dvojlist s texty a obrázky, poté plánek stolní hry, na jehož rubu nechybí informace o nahrávání a sestava, a nakonec ještě pravidla hry a dvanáctiploškovou hrací kostku (tu si samozřejmě musí každý vystřihnout a slepit). Klobouk dolů, co všechno kapela vykoumala, malíř namaloval a co byl vydavatel ochotný zrealizovat. Všechny přílohy jsou z tvrdého kvalitního papíru a všechna slova ve čtyřech jazycích – kromě češtiny v angličtině, polštině a francouzštině, jasný signál, že UŽ JSME DOMA mají fanoušky na celém světě, navzdory tomu, že zpívají v jazyce mateřském.

Nedá se říci, že bych byl přímo fanouškem UŽ JSME DOMA, nicméně si jejich nahrávky vždycky s chutí poslechnu – v okamžiku, když nám vydavatel pošle na recenzi některý z vydaných počinů. Tudíž mé znalosti diskografie jsou děravé („Jeskyně“, „Parník“, „Hollywood“), ale vzdělání si postupně doplňuji. Tudíž jsem si doplnil i informace k „Pohádkám“, resp. jejich fortelnému znovuudělání – a tady jste citace Papagájova, ze které je leccos patrno: „Deska vydaná v roce 2012 zatím pouze na CD je novou verzí staršího alba z roku 1995. Původní písničky se na tomto albu dočkaly nového aranžmá, upraveného pro současnou sestavu a hlavně jsou nahrané za současných studiových možností. Nová verze ,Pohádek‘ se tak dá považovat za nové a samostatné album.“

Takže mám jasno – tahle nahrávka má zajímavou historii, psanou v několika etapách – a to, že došlo k novému nahrání již jednou realizovaného kompletu, zase vysvětluje kapela: „Zhruba od června do prosince roku 2011 UŽ JSME DOMA znovu nahráli písně z alba ,Pohádky ze Zapotřebí‘. Potřeba nového ,kabátu‘ byla patrná již v době vzniku těchto písní, neboť při nahrávání došlo k technickým chybám, které se na původní nahrávce velmi výrazně podepsaly. Miroslav Wanek se rozhodl písně poměrně výrazně přepracovat a to nejen v aranžích, kde saxofon nahradila trubka a pozoun, ale také ve strukturách, na několika místech v melodiích a tempu a přibylo i několik zcela nových motivů a pasáží.“

Poslední část kapelního vysvětlení je určena hlavně znalcům původní verze, k těm žel (nebo dík?) nepatřím a tudíž nemohu sloužit podrobným rozborem typu „tady původně bylo to a teď je tu ono“. Jistě, mohl bych si nahrávku někde stáhnout a pak začít pitvat obě formy, ale ono by to k ničemu nebylo – fanoušci kapely to dobře ví sami a duším nezainteresovaným, kterým je hlavně tahle stať určena, by to stejně nic moc neříkalo.

Tak to vezmu z jiné strany. Z mého pohledu je „pohádková“ deska nejpřístupnější z těch, které od UŽ JSME

DOMA znám. Na „Jeskyni“ taky byly hitovky, ale taky skladby nesnadno uchopitelné, totéž platí o „Hollywoodu“, ale „Pohádky“ jsou skoro pořád lehce stravitelné a k posluchači přívětivé.

Je to dáno častým zapojením piana, které se stará o přívětivé melodie, a překvapivě se o ně stará i trubka, třeba hned v první písni „Tadyna“. Je to dáno i vokály, jež jsou většinou čisté, melodické, v „Ránoc“ jde o tak silné momenty, že je nelze vyhnat z hlavy, jak jsou chytlavé – a přitom nejde o nějaký kalkul, ale o lehce ujeté polohy – ujeté jako ujeté, nikoliv že by ujely k falši. K pestrosti alba přispívá i vkusné zapojení nástrojů „na okraji“, třeba „Bílou hůl“ načíná foukací harmonika jako z filmu Tenkrát na Západě, po níž  následuje rytmicky i nástrojově přepestrá hudba, což platí i na další skvost „Znovu“ – v obou případech jde místy o skoro popové věcičky. Z lehkosti lehce vybočuje „Vodník“ s hrubším vokálem, „Hlína“ zakončující stranu A je místy minimalistická, muzikanti šetří své nástroje a tak je pěkně slyšet každé brnknutí i úder do bicích, ale postupně song nabírá na tempu i košatosti.

Úvod strany B je takřka majestátní, trubka kouzlí melodii, která by mohla sloužit jako znělka nějaké důležité události, „Todobot“ pak nabírá na rozvernosti, teatrálnosti, refrén sice působí jako pěkná blbina, ale když ono to funguje, hlavně díky skvělým vokálním polohám. Piano v „Ažpakovi“ „situaci“ uklidňuje, stejně tak jemný zpěv, stopáž je ale trochu přepálená, dost dlouho trvá, než se píseň trochu rozjede, a různé ruchy a zvuky sice působí netradičně, ale že by byly ku prospěchu věci? Třeba hučení vysavače mi přijde úplně zbytečné – ale je to v podstatě jediná větší výhrada k jinak výborné nahrávce. Tu šperkuje i „Tání“, další klenot, který si vystačí s krátkým textem a v němž se objevuje i saxofon, kapelou svého času používaný hojněji. „Kouzelník“ je (a)rytmická šílenost, ale ještě pořád to není nic proti chaotické poslední položce (ještě před ní je krátká hříčka „Málokdo). „Kůželína“ je neskutečný brajgl, ale opět myšleno v dobrém – punkový feeling, drive, z ničeho nic bubínky jakéhosi domorodého kmene (zase bych řekl, že by stačila kratší perkusní pasáž) a na závěr opět rodeo. (úsměv)

Texty Miroslava Wanka jsou jako vždycky svérázné, ale mají své kouzlo. Jako obvykle se neodvažuji tvrdit, že všemu rozumím, ale i tak mě to baví. Jeho hra se slovy je excentrická a když si jeho pohádky čtu, napadá mě, že je na tom jako Jára Cimrman – jeho pohádky taky u dětí propadly. (úsměv) Ale dospělákům se líbí…

„Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné“ je skvělá nahrávka, v případě LP edice navíc v krásném provedení – pro fanoušky kapely nezbytnost, pro fanoušky alternativního rocku povinnost a pro ostatní minimálně zajímavost. Doporučuji.

Reedice – nebodováno.

Seznam skladeb:

 • Strana A:
 1. Tadyna
 2. Ránoc
 3. Bílá hůl
 4. Znovu
 5. Vodník
 6. Hlína
 • Strana B
 1. Todobot
 2. Ažpak
 3. Tání
 4. Kouzelník
 5. Málokdo
 6. Kůželína

Čas: cca 50 min.

Sestava 2011:

 • Miroslav Wanek – kytary, piano, samply, zpěv
 • Pepa Červinka – basové kytary, zpěv
 • Adam Tomášek – trubka, zpěv
 • Jaroslav Noga – bicí, perkuse
 • Martin Velíšek – štětce, barvy

Hosté:

 • Johnny Jůdl – sólová kytara, fagot
 • Jan Jirucha – pozoun
 • Martin Crysman Zahradník – foukací harmonika
 • Petr Smékal – tenor saxofon

www.uzjsmedoma.cz
http://bandzone.cz/uzjsmedoma
www.phr.cz

 

sdílet
Přečteno: 378x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 24. 4. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 2) UŽ JSME DOMA – Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
kouzlo nechtěného
Původní má ano potopený zvuk, otázka je jako, známe trendy dojebané remastery předělávky atd., no jsem zvědavý. Serepetičky byly i minule. Jinak hodně původních ´kultovních nahrávek´ jsou zmršeniny a stejně pak lepší, než vylepšeniny stefanos | 24. 4. 2018 18:33:47

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

19. 10. 2018 | Autor: Johan
Ochutnáva z nového alba UNLEASHEDčtěte zde »

19. 10. 2018 | Autor: Johan
Nový klip ANTIMATTERčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Johan
KILLING JOKE 21. 10. 2018 v Praze a den poté v Bratislavěčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Johan
DARK GAMBALLE mají nový videoklipčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Mikael
Videoklip kapely PLEXISčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
HORRIBLE CREATURES vyráží 20. 10. 2018 na koncert do Polskačtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
Nové album NAHUMčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Mikael
BRAINSTORM - "When Pain Becomes Real" (2018)čtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Johan
CALIGULAS’S HORSE + CIRCLES + I BUILT THE SKY 23. 10. 2018 v Prazečtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Mikael
Nový song kapely SPSčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

23. 9. 2018 | Rozhovory
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL – Jsme sice underground, ale chceme, aby se u nás kapely a fanoušci cítili co nejlépe a na akce se rádi vraceli.celý článek »

16. 10. 2018 | Reporty
ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHEREcelý článek »

8. 10. 2018 | Recenze
ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomícelý článek »

1. 10. 2018 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 10. 2018 | Rozhovory
NECRODEATH – Chtěli jsme udělat nějaké retro album ve stylu, jaký měly kapely v 80. letech, a zdá se, že se nám to podařilo. Recenzenti totiž nebyli nikdy tak jednohlasní od dob našeho prvního a slavného alba Into the Macabre.celý článek »

2. 10. 2018 | Reporty
EJECUTOR, DEATHLY SCYTHE, RADIATION, LAID TO WASTEcelý článek »


Poslední diskuse

ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHERE
Datum: 17. 10. 2018 19:28:55
Autor: immortal
Titulek: Posila :-))

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 16. 10. 2018 21:51:05
Autor: immortal
Titulek: Áách

diskuse k článku »

BURYZONE ZINE No. 22
Datum: 15. 10. 2018 17:34:02
Autor: Bury
Titulek: Megnet

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 15. 10. 2018 16:52:46
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 18:52:04
Autor: Kubina
Titulek: Peťan

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 13:19:38
Autor: Peťan
Titulek: Dlouho očekávané splitko

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama