ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE, CARNOSUS + BETRAYAL (Praha) / SHADOWMASS (Košice) - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

29. 2. 2020
České Budějovice - MC Fabrika
Již tuto sobotu 29.2.2020 v MC Fabrika metalový dý...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

6. 3. 2020
Belfast, Plzeň
Live Electronics & Synths & Noise Night Společ...

6. 3. 2020
Ostrava Rock hill
128 POSLEDNICH...

7. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

11. 3. 2020
Brno, Vegalité
Помраче&...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SYMBOLIC Open Air 2020
» Recenze » UŽ JSME DOMA – Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné

24. 4. 2018UŽ JSME DOMA – Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné

LP 2017, PHR Records / alternativní rock / Česko

Nedávno mi kamarád řekl něco na způsob, že buď může vyjít deska, aby vyšla deska, nebo může vyjít deska, aby vyšlo Něco. Ono velké N je míněno směrem k výpravě gramodesek; jednou je vinyl vložený do obyčejné kapsy a v lepším případě doplněný aspoň obyčejným vnitřňákem, podruhé je to gatefold nebo jinak bohatě vypravená edice. A UŽ JSME DOMA se v případě prvního asfaltového vydání materiálu z roku 2012, kdy vyšel na CD, dočkali Něčeho. Balení alba „Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné“ je… fortelné. Člověk si při tahání příloh z přebalu připadá jako kouzelník – nejdřív vytáhne černý vinyl, pak dvojlist s texty a obrázky, poté plánek stolní hry, na jehož rubu nechybí informace o nahrávání a sestava, a nakonec ještě pravidla hry a dvanáctiploškovou hrací kostku (tu si samozřejmě musí každý vystřihnout a slepit). Klobouk dolů, co všechno kapela vykoumala, malíř namaloval a co byl vydavatel ochotný zrealizovat. Všechny přílohy jsou z tvrdého kvalitního papíru a všechna slova ve čtyřech jazycích – kromě češtiny v angličtině, polštině a francouzštině, jasný signál, že UŽ JSME DOMA mají fanoušky na celém světě, navzdory tomu, že zpívají v jazyce mateřském.

Nedá se říci, že bych byl přímo fanouškem UŽ JSME DOMA, nicméně si jejich nahrávky vždycky s chutí poslechnu – v okamžiku, když nám vydavatel pošle na recenzi některý z vydaných počinů. Tudíž mé znalosti diskografie jsou děravé („Jeskyně“, „Parník“, „Hollywood“), ale vzdělání si postupně doplňuji. Tudíž jsem si doplnil i informace k „Pohádkám“, resp. jejich fortelnému znovuudělání – a tady jste citace Papagájova, ze které je leccos patrno: „Deska vydaná v roce 2012 zatím pouze na CD je novou verzí staršího alba z roku 1995. Původní písničky se na tomto albu dočkaly nového aranžmá, upraveného pro současnou sestavu a hlavně jsou nahrané za současných studiových možností. Nová verze ,Pohádek‘ se tak dá považovat za nové a samostatné album.“

Takže mám jasno – tahle nahrávka má zajímavou historii, psanou v několika etapách – a to, že došlo k novému nahrání již jednou realizovaného kompletu, zase vysvětluje kapela: „Zhruba od června do prosince roku 2011 UŽ JSME DOMA znovu nahráli písně z alba ,Pohádky ze Zapotřebí‘. Potřeba nového ,kabátu‘ byla patrná již v době vzniku těchto písní, neboť při nahrávání došlo k technickým chybám, které se na původní nahrávce velmi výrazně podepsaly. Miroslav Wanek se rozhodl písně poměrně výrazně přepracovat a to nejen v aranžích, kde saxofon nahradila trubka a pozoun, ale také ve strukturách, na několika místech v melodiích a tempu a přibylo i několik zcela nových motivů a pasáží.“

Poslední část kapelního vysvětlení je určena hlavně znalcům původní verze, k těm žel (nebo dík?) nepatřím a tudíž nemohu sloužit podrobným rozborem typu „tady původně bylo to a teď je tu ono“. Jistě, mohl bych si nahrávku někde stáhnout a pak začít pitvat obě formy, ale ono by to k ničemu nebylo – fanoušci kapely to dobře ví sami a duším nezainteresovaným, kterým je hlavně tahle stať určena, by to stejně nic moc neříkalo.

Tak to vezmu z jiné strany. Z mého pohledu je „pohádková“ deska nejpřístupnější z těch, které od UŽ JSME

DOMA znám. Na „Jeskyni“ taky byly hitovky, ale taky skladby nesnadno uchopitelné, totéž platí o „Hollywoodu“, ale „Pohádky“ jsou skoro pořád lehce stravitelné a k posluchači přívětivé.

Je to dáno častým zapojením piana, které se stará o přívětivé melodie, a překvapivě se o ně stará i trubka, třeba hned v první písni „Tadyna“. Je to dáno i vokály, jež jsou většinou čisté, melodické, v „Ránoc“ jde o tak silné momenty, že je nelze vyhnat z hlavy, jak jsou chytlavé – a přitom nejde o nějaký kalkul, ale o lehce ujeté polohy – ujeté jako ujeté, nikoliv že by ujely k falši. K pestrosti alba přispívá i vkusné zapojení nástrojů „na okraji“, třeba „Bílou hůl“ načíná foukací harmonika jako z filmu Tenkrát na Západě, po níž  následuje rytmicky i nástrojově přepestrá hudba, což platí i na další skvost „Znovu“ – v obou případech jde místy o skoro popové věcičky. Z lehkosti lehce vybočuje „Vodník“ s hrubším vokálem, „Hlína“ zakončující stranu A je místy minimalistická, muzikanti šetří své nástroje a tak je pěkně slyšet každé brnknutí i úder do bicích, ale postupně song nabírá na tempu i košatosti.

Úvod strany B je takřka majestátní, trubka kouzlí melodii, která by mohla sloužit jako znělka nějaké důležité události, „Todobot“ pak nabírá na rozvernosti, teatrálnosti, refrén sice působí jako pěkná blbina, ale když ono to funguje, hlavně díky skvělým vokálním polohám. Piano v „Ažpakovi“ „situaci“ uklidňuje, stejně tak jemný zpěv, stopáž je ale trochu přepálená, dost dlouho trvá, než se píseň trochu rozjede, a různé ruchy a zvuky sice působí netradičně, ale že by byly ku prospěchu věci? Třeba hučení vysavače mi přijde úplně zbytečné – ale je to v podstatě jediná větší výhrada k jinak výborné nahrávce. Tu šperkuje i „Tání“, další klenot, který si vystačí s krátkým textem a v němž se objevuje i saxofon, kapelou svého času používaný hojněji. „Kouzelník“ je (a)rytmická šílenost, ale ještě pořád to není nic proti chaotické poslední položce (ještě před ní je krátká hříčka „Málokdo). „Kůželína“ je neskutečný brajgl, ale opět myšleno v dobrém – punkový feeling, drive, z ničeho nic bubínky jakéhosi domorodého kmene (zase bych řekl, že by stačila kratší perkusní pasáž) a na závěr opět rodeo. (úsměv)

Texty Miroslava Wanka jsou jako vždycky svérázné, ale mají své kouzlo. Jako obvykle se neodvažuji tvrdit, že všemu rozumím, ale i tak mě to baví. Jeho hra se slovy je excentrická a když si jeho pohádky čtu, napadá mě, že je na tom jako Jára Cimrman – jeho pohádky taky u dětí propadly. (úsměv) Ale dospělákům se líbí…

„Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné“ je skvělá nahrávka, v případě LP edice navíc v krásném provedení – pro fanoušky kapely nezbytnost, pro fanoušky alternativního rocku povinnost a pro ostatní minimálně zajímavost. Doporučuji.

Reedice – nebodováno.

Seznam skladeb:

 • Strana A:
 1. Tadyna
 2. Ránoc
 3. Bílá hůl
 4. Znovu
 5. Vodník
 6. Hlína
 • Strana B
 1. Todobot
 2. Ažpak
 3. Tání
 4. Kouzelník
 5. Málokdo
 6. Kůželína

Čas: cca 50 min.

Sestava 2011:

 • Miroslav Wanek – kytary, piano, samply, zpěv
 • Pepa Červinka – basové kytary, zpěv
 • Adam Tomášek – trubka, zpěv
 • Jaroslav Noga – bicí, perkuse
 • Martin Velíšek – štětce, barvy

Hosté:

 • Johnny Jůdl – sólová kytara, fagot
 • Jan Jirucha – pozoun
 • Martin Crysman Zahradník – foukací harmonika
 • Petr Smékal – tenor saxofon

www.uzjsmedoma.cz
http://bandzone.cz/uzjsmedoma
www.phr.cz

 

sdílet
Přečteno: 820x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 24. 4. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 2) UŽ JSME DOMA – Pohádek ze Zapotřebí znovuudělání fortelné

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
kouzlo nechtěného
Původní má ano potopený zvuk, otázka je jako, známe trendy dojebané remastery předělávky atd., no jsem zvědavý. Serepetičky byly i minule. Jinak hodně původních ´kultovních nahrávek´ jsou zmršeniny a stejně pak lepší, než vylepšeniny stefanos | 24. 4. 2018 18:33:47

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

26. 2. 2020 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: Heavy Metal Artwork – MASTERPIECES 2018čtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
TOOTHWALKER mají nový videoklipčtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
IRIST představují nový songčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2020 - únorový update kapel č. 2čtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BODY COUNT představují nový videoklipčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BON JOVI představuje nový klipčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Johan
RAVENOIR - Alesh AD, Igorr, Mr.Zet a Mr.G dali dohromady nové seskupeníčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Bury
OBSCENE EXTREME FESTIVAL hlásí středeční kapelyčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Bury
SHAMPOON KILLER představují ukázku z nové deskyčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Johan
Klub 007 Strahov - program na březen 2020čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

28. 1. 2020 | Reporty
ROTTEN SOUND, ČAD, CARNAL DIAFRAGMA, MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY, G.O.R.E., DOBYTČÍ MOR, KURVAcelý článek »

12. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávkacelý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »

9. 2. 2020 | Rozhovory
SECOND BREATH – Ráda bych čtenářům vzkázala, že se na ně těšíme na koncertech, protože ta celková atmosféra a požitek se ze sluchátek nedostane.celý článek »


Poslední diskuse

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 20:21:41
Autor: Dušan
Titulek: Mnichov

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 18:46:20
Autor: 4H
Titulek: Exodus

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 12:06:30
Autor: Kubina
Titulek: 4horsemen

diskuse k článku »

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:34:12
Autor: immortal
Titulek: Dovolím...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama