ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Help for Colectiv - Remember them - infočíst info »

THRASH NIGHT: LAHAR, EXORCIZPHOBIA, STOLEN LIVES, PASTY CLAN - infočíst info »

LVMEN, PLEASE THE TREES, TOMÁŠ PALUCHA – info číst info »

Turné SVLÉKNI TMU 2018 s DYING PASSION, ELBE a BETWEEN THE PLANETS - infočíst info »

MASTER’S HAMMER ohlašují novou desku Fascinátor! Křest bude 10. února v Ostravě! - infočíst info »

GUTTURAL GORE GRIND MAFIA festival #10 – infočíst info »

CANNIBAL CORPSE (USA), THE BLACK DAHLIA MURDER (USA), NO RETURN (FRA) - infočíst info »

EMBRIONAL (Pol), F.A.M. (Pol), BRUTALLY DECEASED (Cz) - infočíst info »


Další nové články

12. 1. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD oslavují úspěch v soutěži Skutečná liga novým videoklipemcelý článek »

1. 1. 2018 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

15. 12. 2017 | Postřehy
ROSA NOCTURNA – Pohled do nitra nového albacelý článek »

1. 12. 2017 | Postřehy
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »

23. 11. 2017 | English
EGGS OF GOMORRH – We live in french speaking side of switzerland so we were mainly inspired by 90’s parisien satanik death and black metal. celý článek »

11. 11. 2017 | Postřehy
VLADIVOJNA LA CHIA – 8 hlav hudbycelý článek »


Koncerty

27. 1. 2018
Klub MELODKA BRNO
Vystoupí kapely :SEKHMET, DEGORYEN, FAKULTURA, NIH...

27. 1. 2018
S-club Olomouc
ROTTEN FEST XVIII. SPASM,POTHEAD,DEATHRONED-/PL...

27. 1. 2018
Divadlo pod lampou - Havířská 11, Plzeň
Dead Winter Night - Middledark, Morrigan a Search ...

27. 1. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova slujj
SOBOTA 27. 1. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

28. 1. 2018
Praha, Klub Vagon
RHINO BUCKET (USA), BLACK BULL. RHINO BUCKET je h...

3. 2. 2018
Sušice, U Chovatelů
- tradiční koncert U Chovatelů - Jelikož jsou S...

3. 2. 2018
Sušice, U Chovatelů
- tradiční koncert U Chovatelů - Jelikož jsou S...

3. 2. 2018
Sušice, U Chovatelů
- tradiční koncert U Chovatelů - Jelikož jsou S...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


BRUTAL ASSAULT
» Reporty » SATAN KLAUS FEST 2017, 25. 12. 2017, Volyně – Na Nové

27. 12. 2017SATAN KLAUS FEST 2017, 25. 12. 2017, Volyně – Na Nové

AVENGER, BLACK RAIN, LAHAR, KAOSQUAD

25. prosince se symbolicky po pětadvaceti letech uzavřela existence jihočeské darkmetalové kapely AVENGER. Toliko suché konstatování faktu, o kterém všichni, kteří se aspoň trochu o dění v metalovém podsvětí zajímají, dlouho dopředu věděli. Květnatější resumé existence party kolem bratrů Rámuse a Honzy si může každý přečíst v obsáhlém článku v aktuálním Pařátu, důvody, které k ukončení činnosti a startu nového projektu BOHEMYST vedly, jsme nedávno rozebrali v rozhovoru s celou kapelou. Je tedy na místě poslední článek, reportáž z posledního koncertu, na němž AVENGER na poslední cestě doprovodily dvě kapely, které v posledních letech čeří vody hlavně jihočeského undergroundového rybníka – LAHAR a KAOSQUAD, plus kapela, která dosud žádné vody na živo nečeřila – BLACK RAIN.

Krátce po devatenácté hodině, když jsme do malého sálu Na Nově s DéPéHáčkem napochodovali, bylo na místě poměrně dost lidí, což v minulých letech takhle brzy nebylo zvykem. Ale začátek byl avizovaný na 19.30, hlavně s ohledem na plánované dva sety AVENGERU, který sliboval zhruba hodinu a půl muziky. A bylo fajn, že se s AVENGEREM přijeli rozloučit i souputníci z dávných dob, v publiku bylo možné zaregistrovat z dálky dorazivší UNCLEAN či DARK STORM, kluky z F.O.B, MORTIFILIE a dalších kapel; ve finále dosáhl počet platících 150. Mně potěšilo i několik příjemných setkání s lidmi, které jsme dlouho neviděl, v čemž hrála prim návštěva z Hořovicka. (úsměv)

První porci muziky nasázeli do přihlížejících KAOSQUAD. Blatensko-písecké trio jsem viděl před měsícem v Písku a ve Volyni to bylo skoro stejné – old school grind/death zahraný s maximálním nasazením, krátké úderné vypalovačky bavily od prvního do posledního tónu, dva hrdelní řevy se spravedlivě střídaly, díky dobrému zvuku byly všechny nástroje dobře slyšet, ať už se hrálo z loňské kazety „Posloucháte Jižní Čechy 4“ nebo ze sedmipalce, který vyšel letos u Magick Disk Musick. Ale to ještě nebylo všechno, kromě obligátního coveru „jedné party z Los Angeles“ došlo i na překvapení – na závěr zazněla do necelé minuty nahuštěná palba „Godless“, kterou ve svérázném podání KAOSQUAD poznali asi jen posluchači s velkou dávkou fantazie. (úsměv) Pěkné gesto vůči oslavencům a ideální start večera.

Kromě jedné derniéry byla v plánu i jedna premiéra. Opožděná o dvacet jedna let. (úsměv) Pojem BLACK RAIN dnes asi registrují už jen pamětníci a hledači pokladů, projekt, za kterým stáli Honza s Rámusem, se nikdy nedočkal koncertního provedení. V roce 1996 kluci nahráli půlhodinový materiál v duchu severského black metalu s malými úkroky k doomu či deathu. Tehdy šlo o první nahrávku, na které se k mikrofonu postavil Honza, když mu bylo šestnáct let, a vlastně celý BLACK RAIN pocházel z jeho hlavy. „Bez ohně“ nejprve vyšlo na kazetě vlastním nákladem v roce 1996, později došlo na kazetovou reedici s odlišným obalem a v roce 2003 i na CD pod německými Merciless, když předchozí „přilepení“ na albu AVENGERU „Fall Of Devotion, Wrath And Blasphemy“ nedopadlo kvůli defektu CD edice. Dávná historie ožila úderem půl deváté, kdy se na pódiu objevily tři postavy oděné v křivácích, s kapucemi na hlavách, a jedna postava v triku a trenkách. (úsměv) Honza kytara plus mikrofon, Rámus kytara, David Zíka basa a Čert bicí. Kvartet přehrál celé demo „Bez ohně“ a koncertní provedení doložilo, o jak silný materiál tehdy šlo, a nejde jen o

čas minulý, skladby s přehledem obstály i v současnosti. Závan severního větru byl samozřejmě víc než patrný, ale koncert nebyl jen o rubanicích, poměrně často se hrálo i pomaleji, ponuré melodie ze zařezávaly až do morku kostí a výsledkem bylo působivé vystoupení, které si nezadalo s kdejakou velkou zahraniční partou. Přijde mi škoda, že šlo o jednorázovou záležitost, dal bych si repete, nejlépe v létě na ETEFU.

Večer měl spád, po krátké přestavbě na to vletěli LAHAR. Ty jsem letos nejspíš viděl nejčastěji ze všech kapel, ale pořád mě neomrzeli. I ve Volyni sypali jeden hit za druhým, na začátku létali vzduchem „Lebky a hnáty“, během zhruba třiceti minut došlo na všechny zásadní hity, jako jsou „Déšť“, „Řecko“, „Fekete Peter“ nebo „Až přijde čas“. Koncert měl jako vždy neskutečný spád, Růža pobíhal po sále a přidalo se k němu i pár skotačících fanoušků, mezi nimiž vynikal hlavně Čert, který si i zařval do mikrofonu.

Časový harmonogram byl dodržován na jedničku s pěticípou hvězdičkou v kruhu a pár minut po dvaadvacáté hodině zahájili AVENGER své poslední představení. Možná někdo čekal na pódiu účast bývalých členů, nebo playlist poskládaný v chronologickém pořadí, ale AVENGER si vždycky dělali věci po svém, a tak se nic takového nekonalo. Konaly se ale dva sety, přičemž ten první by se dal označit jako složený z novějších skladeb, ten druhý jako procházka dávnější historií, ale ta hranice nebyla nikterak ostrá. Každopádně zazněly songy ze všech šesti řadových alb, v každém setu šest songů.

Úvod první poloviny patřil „Vstříc dálkám“, ke kterým už AVENGER nevykročí… ale pořád lepší, že vznikne nová kapela, než aby zůstala jen „Radost z beznaděje“, nebo se kluci utopili „V bezbřehé samotě“. Nový start, to by mohl být „Klid před bouří“, muzikanti objeví nový „Vnitřní vesmír“ a věřme, že budou pořád sázet na „Dark metal“. Procházka alby „Godless“, „Feast...“, „Bohemian...“ a „Mír...“ utekla jako voda ve Volyňce, kvintet i dal čtvrt hodiny pauzu a vrátil se ve stejné sestavě na druhé kolo.

To došlo na „Zrození múzy“, kytary se zařezávaly „Až do morku kostí“, ocitli jsme i „Za branami“ a všichni si s od plic zařvali „Godless“. Celý koncert, to byl jeden děsuplný „Rituál hněvu“, jehož „Kořeny zla“ jsme odhalili až v samotném závěru. Hrálo se ze „Shadows...“, Fall...“, znovu „Godless“ i „Feast...“, a opět to strašně rychle uteklo. Hlavně při „Godless“ a „Kořenech zla“ se lidi pustili do divoké pařby, většina vyřvávala s Radkem texty a když AVENGER dohráli, fanoušci si dlouho přáli nějaký přídavek. Na ten už ale nedošlo, pánové do svého posledního vystoupení dali všechno a na víc jim, dle Rámusových slov, nezbylo sil. Před poslední skladbou se se všemi rozloučil Honza, který si na chvíli uzmul mikrofon, poděkoval za dlouholetou přízeň a lehce nastínil budoucí plány… Uvidíme, jak se BOHEMYST na scéně etabluje, osobně si myslím, že bez problémů a že všichni budou pořád říkat „BOHEMYST, jo, to jsou AVENGER“. (úsměv)

Ale oficiálně jedna éra krátce před půlnocí 25. prosince 2017 skončila. Celý večer se povedl na 666 % a věřím, že nejen pro mě bude patřit k nezapomenutelným. I chvilkové dojetí se dostavilo. (úsměv)  Ale není třeba smutnit, BOHEMYST by snad měli na jaře zahájit koncertní aktivity a já se na první vystoupení těším.

Video BLACK RAIN

Fotky: Skalík

 

sdílet
Přečteno: 542x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 27. 12. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 32) AVENGER BLACK RAIN KAOSQUAD

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
Fotogalerie doplněna!
Johan | 30. 12. 2017 22:46:59

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

23. 1. 2018 | Autor: Mikael
Zjistěte, kde zahrají TRAGEDIS v únoru a březnučtěte zde »

22. 1. 2018 | Autor: Peťan
Thrash Nightmare festival vol. 6 představuje: WILDHUNT!čtěte zde »

22. 1. 2018 | Autor: Mikael
CITRON představil nový videoklipčtěte zde »

21. 1. 2018 | Autor: Johan
GOTHOOM 2018, 5.-7. 7. 2018čtěte zde »

21. 1. 2018 | Autor: Mikael
Nejbližší koncerty skupiny TURBOčtěte zde »

20. 1. 2018 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: TORTHARRY – Sinister Speciesčtěte zde »

20. 1. 2018 | Autor: Johan
Všechna dema EUTHANASIE vyjdou poprvé na CD. V dubnu pod Pařátemčtěte zde »

19. 1. 2018 | Autor: Mikael
Přijďte oslavit padesátiny basáka kapely P.S. Wonidačtěte zde »

19. 1. 2018 | Autor: Coornelus
BigBoss vychází na DVD a vyráží na turné!čtěte zde »

18. 1. 2018 | Autor: Johan
Brutal Assault: GOJIRA, TESTAMENT, SUICIDAL TENDENCIES, GRAVEYARD a další nové kapelyčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

22. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – domácí nahrávkacelý článek »

8. 1. 2018 | Recenze
ČAD – Bastardcelý článek »

11. 1. 2018 | Recenze
GORGONEA PRIMA – Brownfieldscelý článek »

14. 1. 2018 | Rozhovory
NAURRAKAR – Soustředíme se na hudbu a přístup, na ten náš black metal. Na ostatní záležitosti bychom potřebovali mít manažera.celý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »


Poslední diskuse

SOLFERNUS – Neoantichrist
Datum: 21. 1. 2018 20:39:20
Autor: immortal
Titulek: Paráda

diskuse k článku »

BLAZE OF PERDITION – Conscious Darkness
Datum: 21. 1. 2018 10:10:17
Autor: Radek
Titulek: Genialita

diskuse k článku »

ABYSMAL GRIEF – Blasphema Secta
Datum: 20. 1. 2018 17:49:38
Autor: Johan
Titulek: Neděle...

diskuse k článku »

ABYSMAL GRIEF – Blasphema Secta
Datum: 20. 1. 2018 17:46:26
Autor: Coornelus
Titulek: Neděle...

diskuse k článku »

ABYSMAL GRIEF – Blasphema Secta
Datum: 20. 1. 2018 11:17:30
Autor: Peťan
Titulek: Abysmal Grief

diskuse k článku »

SOLFERNUS – Neoantichrist
Datum: 18. 1. 2018 09:29:04
Autor: Kozel Azazel Bobky Sazel
Titulek: kozel sun

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama