ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

Největší hardcore tour se po roce vrací - PERSISTENCE 2020 - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

DEBUSTROL a MORTIFILIA - infočíst info »

FRONT LINE FEST III - infočíst info »

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »


Další nové články

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »


Koncerty

24. 1. 2020
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: THE FIALKY - 77 punk ( Praha ), NEŽFALEŠ - ...

24. 1. 2020
Klub 007,Praha
Vítr skučí nad ledovou krajinou, stromy se prohíba...

25. 1. 2020
S-Cube Olomouc
ROTTEN FEST vol 22. S-Cube Olomouc 25.1.2020,od 18...

25. 1. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 25. 1. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 1. 2020
Restaurace U Chovatelů
Druhý ročník temnoty je před námi! NĀV - J...

25. 1. 2020
Trutnov
Křest EP Překrásný nový svět. Brünner Todesmarsch,...

1. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 1. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

8. 2. 2020
Hudební klub Lokálka - Hostivice
Dead Daniels (Praha)...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ASMODEUS – Oko Horovo
» Reporty » SATAN KLAUS FEST 2017, 25. 12. 2017, Volyně – Na Nové

27. 12. 2017SATAN KLAUS FEST 2017, 25. 12. 2017, Volyně – Na Nové

AVENGER, BLACK RAIN, LAHAR, KAOSQUAD

25. prosince se symbolicky po pětadvaceti letech uzavřela existence jihočeské darkmetalové kapely AVENGER. Toliko suché konstatování faktu, o kterém všichni, kteří se aspoň trochu o dění v metalovém podsvětí zajímají, dlouho dopředu věděli. Květnatější resumé existence party kolem bratrů Rámuse a Honzy si může každý přečíst v obsáhlém článku v aktuálním Pařátu, důvody, které k ukončení činnosti a startu nového projektu BOHEMYST vedly, jsme nedávno rozebrali v rozhovoru s celou kapelou. Je tedy na místě poslední článek, reportáž z posledního koncertu, na němž AVENGER na poslední cestě doprovodily dvě kapely, které v posledních letech čeří vody hlavně jihočeského undergroundového rybníka – LAHAR a KAOSQUAD, plus kapela, která dosud žádné vody na živo nečeřila – BLACK RAIN.

Krátce po devatenácté hodině, když jsme do malého sálu Na Nově s DéPéHáčkem napochodovali, bylo na místě poměrně dost lidí, což v minulých letech takhle brzy nebylo zvykem. Ale začátek byl avizovaný na 19.30, hlavně s ohledem na plánované dva sety AVENGERU, který sliboval zhruba hodinu a půl muziky. A bylo fajn, že se s AVENGEREM přijeli rozloučit i souputníci z dávných dob, v publiku bylo možné zaregistrovat z dálky dorazivší UNCLEAN či DARK STORM, kluky z F.O.B, MORTIFILIE a dalších kapel; ve finále dosáhl počet platících 150. Mně potěšilo i několik příjemných setkání s lidmi, které jsme dlouho neviděl, v čemž hrála prim návštěva z Hořovicka. (úsměv)

První porci muziky nasázeli do přihlížejících KAOSQUAD. Blatensko-písecké trio jsem viděl před měsícem v Písku a ve Volyni to bylo skoro stejné – old school grind/death zahraný s maximálním nasazením, krátké úderné vypalovačky bavily od prvního do posledního tónu, dva hrdelní řevy se spravedlivě střídaly, díky dobrému zvuku byly všechny nástroje dobře slyšet, ať už se hrálo z loňské kazety „Posloucháte Jižní Čechy 4“ nebo ze sedmipalce, který vyšel letos u Magick Disk Musick. Ale to ještě nebylo všechno, kromě obligátního coveru „jedné party z Los Angeles“ došlo i na překvapení – na závěr zazněla do necelé minuty nahuštěná palba „Godless“, kterou ve svérázném podání KAOSQUAD poznali asi jen posluchači s velkou dávkou fantazie. (úsměv) Pěkné gesto vůči oslavencům a ideální start večera.

Kromě jedné derniéry byla v plánu i jedna premiéra. Opožděná o dvacet jedna let. (úsměv) Pojem BLACK RAIN dnes asi registrují už jen pamětníci a hledači pokladů, projekt, za kterým stáli Honza s Rámusem, se nikdy nedočkal koncertního provedení. V roce 1996 kluci nahráli půlhodinový materiál v duchu severského black metalu s malými úkroky k doomu či deathu. Tehdy šlo o první nahrávku, na které se k mikrofonu postavil Honza, když mu bylo šestnáct let, a vlastně celý BLACK RAIN pocházel z jeho hlavy. „Bez ohně“ nejprve vyšlo na kazetě vlastním nákladem v roce 1996, později došlo na kazetovou reedici s odlišným obalem a v roce 2003 i na CD pod německými Merciless, když předchozí „přilepení“ na albu AVENGERU „Fall Of Devotion, Wrath And Blasphemy“ nedopadlo kvůli defektu CD edice. Dávná historie ožila úderem půl deváté, kdy se na pódiu objevily tři postavy oděné v křivácích, s kapucemi na hlavách, a jedna postava v triku a trenkách. (úsměv) Honza kytara plus mikrofon, Rámus kytara, David Zíka basa a Čert bicí. Kvartet přehrál celé demo „Bez ohně“ a koncertní provedení doložilo, o jak silný materiál tehdy šlo, a nejde jen o

čas minulý, skladby s přehledem obstály i v současnosti. Závan severního větru byl samozřejmě víc než patrný, ale koncert nebyl jen o rubanicích, poměrně často se hrálo i pomaleji, ponuré melodie ze zařezávaly až do morku kostí a výsledkem bylo působivé vystoupení, které si nezadalo s kdejakou velkou zahraniční partou. Přijde mi škoda, že šlo o jednorázovou záležitost, dal bych si repete, nejlépe v létě na ETEFU.

Večer měl spád, po krátké přestavbě na to vletěli LAHAR. Ty jsem letos nejspíš viděl nejčastěji ze všech kapel, ale pořád mě neomrzeli. I ve Volyni sypali jeden hit za druhým, na začátku létali vzduchem „Lebky a hnáty“, během zhruba třiceti minut došlo na všechny zásadní hity, jako jsou „Déšť“, „Řecko“, „Fekete Peter“ nebo „Až přijde čas“. Koncert měl jako vždy neskutečný spád, Růža pobíhal po sále a přidalo se k němu i pár skotačících fanoušků, mezi nimiž vynikal hlavně Čert, který si i zařval do mikrofonu.

Časový harmonogram byl dodržován na jedničku s pěticípou hvězdičkou v kruhu a pár minut po dvaadvacáté hodině zahájili AVENGER své poslední představení. Možná někdo čekal na pódiu účast bývalých členů, nebo playlist poskládaný v chronologickém pořadí, ale AVENGER si vždycky dělali věci po svém, a tak se nic takového nekonalo. Konaly se ale dva sety, přičemž ten první by se dal označit jako složený z novějších skladeb, ten druhý jako procházka dávnější historií, ale ta hranice nebyla nikterak ostrá. Každopádně zazněly songy ze všech šesti řadových alb, v každém setu šest songů.

Úvod první poloviny patřil „Vstříc dálkám“, ke kterým už AVENGER nevykročí… ale pořád lepší, že vznikne nová kapela, než aby zůstala jen „Radost z beznaděje“, nebo se kluci utopili „V bezbřehé samotě“. Nový start, to by mohl být „Klid před bouří“, muzikanti objeví nový „Vnitřní vesmír“ a věřme, že budou pořád sázet na „Dark metal“. Procházka alby „Godless“, „Feast...“, „Bohemian...“ a „Mír...“ utekla jako voda ve Volyňce, kvintet i dal čtvrt hodiny pauzu a vrátil se ve stejné sestavě na druhé kolo.

To došlo na „Zrození múzy“, kytary se zařezávaly „Až do morku kostí“, ocitli jsme i „Za branami“ a všichni si s od plic zařvali „Godless“. Celý koncert, to byl jeden děsuplný „Rituál hněvu“, jehož „Kořeny zla“ jsme odhalili až v samotném závěru. Hrálo se ze „Shadows...“, Fall...“, znovu „Godless“ i „Feast...“, a opět to strašně rychle uteklo. Hlavně při „Godless“ a „Kořenech zla“ se lidi pustili do divoké pařby, většina vyřvávala s Radkem texty a když AVENGER dohráli, fanoušci si dlouho přáli nějaký přídavek. Na ten už ale nedošlo, pánové do svého posledního vystoupení dali všechno a na víc jim, dle Rámusových slov, nezbylo sil. Před poslední skladbou se se všemi rozloučil Honza, který si na chvíli uzmul mikrofon, poděkoval za dlouholetou přízeň a lehce nastínil budoucí plány… Uvidíme, jak se BOHEMYST na scéně etabluje, osobně si myslím, že bez problémů a že všichni budou pořád říkat „BOHEMYST, jo, to jsou AVENGER“. (úsměv)

Ale oficiálně jedna éra krátce před půlnocí 25. prosince 2017 skončila. Celý večer se povedl na 666 % a věřím, že nejen pro mě bude patřit k nezapomenutelným. I chvilkové dojetí se dostavilo. (úsměv)  Ale není třeba smutnit, BOHEMYST by snad měli na jaře zahájit koncertní aktivity a já se na první vystoupení těším.

Video BLACK RAIN

Fotky: Skalík

 

sdílet
Přečteno: 1538x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 27. 12. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 32) AVENGER BLACK RAIN KAOSQUAD

Diskuze (Počet příspěvků: 3)
-> Bodza
Paměť máš dobrou. Ale možná se ti pletou dvě akce do jedné... Cituji z kroniky AVENGERU: 28. 2. 1998 vystoupili Honza (bicí) + Rámus (přebustrovaná basa) + neznámý alkoholik (zpěv) jako hosté na akci v Hrabici. O pár týdnů předtím, 20. 12. 1997 zahráli AVENGER na akci Možná přijde i pig taky v Hrabici, s nimi LOCOMOTIVE, OLGOJ CHORCHOJ, RED PIG. O tom, že by hráli jako BLACK RAIN, ale pochybuji, myslím, že ona podivná performance s materiálem BLACK RAIN neměla nic společného... Johan | 6. 2. 2018 16:10:46
memoárek
Čau, jen malej postřeh ohledně Black Rain a jejich údajně prvního živýho hraní. Nerad bych kecal, ale třeba vobčerstvim Jéňovi s Rámusem paměť:) ačkoli si to teda sám vybavuju spíš mlhavě - Hrabice u Vimperka, zhruba před dvaceti lety - 97 nebo 98 možná i 9 někdy v zimě myslim (přimrzali jsme venku k jointum). Tu akci dělal maňas, měli tam bejt Avenger, ale někdo chyběl, bylo, tušim, praveno z pódia, načež zahrálo jen duo Jéňa - bicí a Rámus tyvole basa (fakt), který bylo představený, coby Black Rain. Ještě tam tehdy hráli Red Pig a Locotky asi... nebo Virgins... nevim, je to dávno... a na stejdži bylo takový modrofialový světlo a byla to v sobotu a jinak nevim skoro nic teda. Ale pochybuju, že bych si to celý vybájil. I když... Bodza | 6. 2. 2018 03:36:21
Fotogalerie doplněna!
Johan | 30. 12. 2017 22:46:59

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

22. 1. 2020 | Autor: Bury
Brankář Boston Bruins dostal repliku bicích Larse Ulrichačtěte zde »

21. 1. 2020 | Autor: Johan
tartarO:s představují nový songčtěte zde »

21. 1. 2020 | Autor: Bury
Dave Lombardo si znovu zahrál skladby od SLAYERčtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Coornelus
Novinky z MetalGate Records - PURNAMAčtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Bury
HUMAN IMPACT chystají debutní albumčtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Bury
BONDED mají nové lyric videočtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Johan
SEVERALS, Luna, 2020čtěte zde »

19. 1. 2020 | Autor: Bury
D.O.A. mají video z hokejovou tématikoučtěte zde »

19. 1. 2020 | Autor: Bury
Přestože je Chester Bennington z LINKIN PARK mrtev, má videočtěte zde »

18. 1. 2020 | Autor: Bury
KREATOR propagují chystaný živákčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

29. 12. 2019 | Rozhovory
KAVIAR KAVALIER – Asi to zní přehnaně a nafoukaně, ale považuju album „Hotel Inkontinental“ dokonce za nejlepší album všech dob. Je tam všechno.celý článek »

12. 1. 2020 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (BIGBOSS BAND) – Nikdy nedělám více verzí do zásoby, nikdy znovu skladbu nepřezpívávám. Nikdy. Říkám vždy, že napoprvé to zazpívalo srdce a tak to musí zůstat.celý článek »

1. 1. 2020 | Recenze
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

6. 1. 2020 | Recenze
BIGBOSS – Než zemřucelý článek »

4. 1. 2020 | Reporty
ELEPHANTS, SECOND BREATH, NOTHING LEFT TO SAYcelý článek »

28. 12. 2019 | Recenze
BLOOD INCANTATION – Hidden History of the Human Racecelý článek »


Poslední diskuse

CAPSAICIN, DECULTIVATE, MÖRKHIMMEL, SEKEROMLAT, LEZOK
Datum: 22. 1. 2020 08:53:12
Autor: s.
Titulek: výborný večírek

diskuse k článku »

MERESIEW, DELUSION, LIBIDO CHALLENGE, MY HARD LESSON
Datum: 13. 1. 2020 15:18:35
Autor: Ela
Titulek: hlavy :)

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola osmá: Sestava v záloze.
Datum: 10. 1. 2020 20:20:21
Autor: Pekárek
Titulek: ...

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 6. 1. 2020 10:45:59
Autor: BigBoss
Titulek: Tralala

diskuse k článku »

STRIGOI – Abandon All Faith
Datum: 3. 1. 2020 08:30:42
Autor: Anahematar
Titulek: Co člověk to názor

diskuse k článku »

Crust/Grind & Hardcore Party vol.10 - info
Datum: 3. 1. 2020 08:13:41
Autor: balda
Titulek: Info

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama