ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

PRIMORDIAL, MOONSORROW, DER WEG EINER FREIHEIT - infočíst info »

DILIGENCE a MEAN MESSIAH vyjíždějí na společné jarní turné - infočíst info »

DIY festival Eternal Noise Misery zve do Eternie na mnoho podob hluku! – infočíst info »

DISCHARGE, MÖRKHIMMEL, RESTRICTION, GOMORA, CONTROLLED EXISTENCE – infočíst info »

OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP, BROND – infočíst info »

MANTA & DISSONANCE TOUR - infočíst info »

STÄLKER, LAHAR, MURDER INC. - infočíst info »


Další nové články

20. 4. 2018 | Ankety
ŠVINDL – „Deset otázek“ celý článek »

15. 4. 2018 | English
DJEVELKULT – There is a lot in waiting for DJEVELKULT, our second fullength is coming out this year.celý článek »

23. 3. 2018 | English
MOURNFUL CONGREGATION – Occult theories on the cosmoscelý článek »

13. 3. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD na akustickém turné s WOHNOUTYcelý článek »

6. 3. 2018 | Dr. Kydy
TORTHARRY pláčou na špatném hrobě!celý článek »

11. 2. 2018 | English
UNTERVOID – We made the band to have the artistic freedom, connecting many elements together, but of course mostly the darkest stuff.celý článek »

12. 1. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD oslavují úspěch v soutěži Skutečná liga novým videoklipemcelý článek »

1. 1. 2018 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »


Koncerty

20. 4. 2018
Kabinet Múz
18.00 - open sálu 18.55 - 19.15 - Johny Foxter (...

20. 4. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 20. 4. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml...

24. 4. 2018
Praha, Klub Vagon
PALACE OF THE KING (Australia), DEAD DANIELS Aus...

27. 4. 2018
PRAHA - Modrá Vopice
Turné na podporu nové desky AMNESIA kapely INNERSP...

27. 4. 2018
Divadlo Pod lampou, Plzeň
Monolithian /uk + For Dummie /mex + Snow Burial /u...

28. 4. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
SOBOTA 28. 4. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

28. 4. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
! POZOR ! TATO AKCE JE BEZ NÁHRADY ZRUŠENA ! P...

28. 4. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
! POZOR ! TATO AKCE JE BEZ NÁHRADY ZRUŠENA ! POZOR...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ETEF 2018
» Rozhovory » COLP – CD určitě podpoříme častějším koncertováním, protože už zase máme co nabídnout.

10. 12. 2017COLP – CD určitě podpoříme častějším koncertováním, protože už zase máme co nabídnout.

Nejen o novém albu „Phase #12“ se rozpovídal Jirka „Rajče“ Kracl z budějovických COLP.

Zdar Jirko. COLP má 20 let.  Jak se Tobě a kapele v současnosti daří? Myslím, až na pár personálních změn v počátcích, fungujete ve stejné linii. Co na to říct, asi slušnej oddíl. Vycházíte i po takové době v pohodě, nějaké rozdílné názory, spory jsou? Nebo se mýlím? Jak je to s pozicí bicmena?

Zdravím tě za celý COLP! Začal bych odzadu. Bicmen Šandy má za sebou dva těžké roky, kdy se dostával z hodně zákeřné nemoci, ale dnes už je v pořádku. Slušnej oddíl zřejmě jsme, protože v muzice jedeme na stejný vlně, a i když máme někdy trochu rozdílné názory, určitě se navzájem respektujeme a ani v budoucnu nemáme v plánu na tom něco měnit. (úsměv)

Samozřejmě jsem si všiml, že v českobudějovickém Music Baru Velbloud proběhl koncem října výroční koncert a křest nového CD, které jste si k narozeninám nadělili. Jaké byly oslavy? Jaké hosty, kapely jste si pozvali? Z fotek vím, že se na křtu objevil Antonín Salva, světový guru kytarových zesilovačů a pedálů anebo původní basák Jářek.

Jo, bylo to opravdu super, přišlo se podívat a poslechnout hodně lidí. Pozvali jsme si dvě skvělé bandy, Moraváky MY PULSE hrající crossover metal a žánrově zcela odlišné deathcorové DILIGENCE z Prahy. A protože to byl kromě křtu i výroční koncert, pozvali jsme si bývalé členy. Šárku Zahradníčkovou, která na chvíli zastupovala za Sada, jež pro změnu zaskakoval za nemocného Šandyho, právě původního basáka, který odešel před devíti lety a od té doby neměl basu v rukách. (úsměv)

Kmotrem byl Tonda Salva (Salvation mods). A protože používáme jeho produkty, tak jsme si řekli, že je to dobrý nápad oslovit na křest CD právě jeho.

Když jsem zmínil kytarové zesilovače, tak se hned zeptám, co používáš ty osobně, na jakou kytaru hraješ, zda používáš na koncertě jeden nástroj?

Ano, používám jednu kytaru. Máme s Pastou svoje custom modely, osmistrunné kytary, které jsme si nechali postavit přesně podle našich představ. A jestli chceš trochu technickou odpověď, tak můj aparát se skládá z efektového procesoru Fractal FX ULTRA, koncového zesilovače Carvin 2x50W v úpravě od Tondy a odtud mi jde zvuk do dvou beden Engl 412 V 30.

Kromě COLP tě můžeme vidět i v projektu DIMEBAGS FROM HELL, což je pocta Dimebagu Darellovi. V kapele ještě působí Paste, který káru COLP s Tebou táhne od prvopočátku, z dob, kdy jste používali značku COLPORRHAPHIE. Můžeš mi o tomto projektu něco říct? Kde vznikl prvotní nápad založit tribute band, kdo tam ještě kromě vás dvou působí, kolik máte koncertů za sebou...? PANTERA je tvoje krevní skupina?

Ano, PANTERA je kapela, kterou jsme poslouchali všichni v kapele. Vždy jsme ji uznávali, i když děláme úplně odlišnou muziku. To jsme tak jednou popíjeli po koncertě se zpěvákem tehdejších SIN-DICK-8 Vlastou Kamenským a jen tak z hecu jsme si řekli, že něco zkusíme na příští zkoušce COWBOYS FROM HELL. Oprášili jsme tedy naše starý šestistrunky a šli do toho. A protože to měl Vlasta hlasově úplně identické s origo Anselmem, dostalo to koncertní podobu. Udělali jsme program 15 těch nej pecek. V sestavě DfH jsem spolu s Pastou, Šandym a Vlastou, ročně hrajeme cca 8-10 koncertů.

Tuším, že to není určitě jediný projekt, který se kříží s fungováním COLP, třeba basák Sad toho má více. Stíhá všechno? Můžeš nějaké jeho kapely přiblížit? A co ostatní z kapely?

Sad je jediný, který má ještě další svoje hudební aktivity. Nedávno mu vyšlo CD jeho projektu THE OPTIONS, který sám vymyslel, zaranžoval a nahrál. Se zpěvem mu pomohl Haggim z kapely PROCRASTINATION. CD vřele doporučuji, Sad odvedl skvělou práci. Pak opět obnovil svoji původní kapelu MACHETA, s kterou tvoří nový materiál. No, stíhá toho hodně, ale ví, že jeho hlavní kapela je COLP.

O COLPičí koncerty v poslední době nezavadím a neustále si opakuji, že to musím napravit. Byl jsem jen párkrát a vždy s větším časovým odstupem a tak se chci zeptat, jaké je složení playlistu, zda hrajete nějaký průřez tvorbou, nebo spíše vždy preferujete nové písně, anebo je to fifty fifty?

Po vydání našeho CD „Phase #12“ ho hrajeme skoro celé a když je čas, přidáme i nějaké starší kusy.

Poslední dobou také máte méně koncertů než v minulosti, což může být i příčinou, proč na vás nenatrefím... Kde jste se zasekli (úsměv)? Plánujete více akcí k podpoře nového alba, popřípadě nějaké turné?

Turné časově nezvládneme, nové CD určitě podpoříme častějším koncertováním, protože už zase máme co nabídnout. Taky ale záleží na pořadatelích akcí, pokud bude zájem, rádi přijedeme.

Na kontě máte již šesté řadové CD s názvem „Phase #12“ a když k tomuto přičtu nějaké krátké desky, tak musím říct, že jste docela aktivní kapela a vychází mi, že každé dva tři roky je venku nová nahrávka. Nicméně toto je jen průměr a od předešlé plnohodnotné desky uplynulo sedm let. Proč taková dlouhá pauza? Sbírali jste nápady na nové album? Musím říct, že dlouhá příprava se vyplatila.

Díky, snažili jsme se. (úsměv) Po CD „Masquerade“ z roku 2010 jsme ještě po třech letech udělali EP „Philosophised“ a pak jsme se zastavili kvůli Šandyho nemoci. Proto příprava na CD trvala tak dlouho…

Proč „Phase #12“, co znamená číslo 12 a do jaké fáze jste vstoupili?

Tak je to dvanáctý oficiální počin ještě od doby COLPORRHAPHIE, ale jinak jsme na výročním koncertě slavili 20 let jako COLP. Je to tak trochu zamotaný, stejně jako naše hudba, ale takový byl záměr.

Jak probíhá v současnosti nahrávání alba? Jsou tam nějaké rozdíly proti minulosti, myslím tím třeba dobu prvních alb „Can't Escape“, „Paralysis“…, kdy ještě nebyl tolik rozšířen internet... Posíláte si nápady elektronicky a třeba pak vše dáváte dohromady „těsně“ před nahráváním, anebo se pravidelně scházíte ve zkušebně?

Materiál jsme pilně cvičili všichni na zkušebně 2krát týdně. Rozdíl v

nahrávání díky novým možnostem je. Ale základní proces je stejný, ve studiu se nahrají všechny nástroje a pak už se s tím dá pracovat doma na Macbooku. K tomu jsou ale potřeba různé programy a pluginy, které taky něco stojí. Toho se zhostil Sad a výsledek je perfektní.

Na Haciendě vznikla první čtyři alba do CD „Fake“, dvě další EP a album „Masquerade“ v Loco Studiu a současné vzniklo v Táboře ve studiu Woodland. Proč ta změna a kde se pracovalo líp? Jaké jsou pracovní (nahrávací) rozdíly v těchto studiích?

Každé studio má svoje kouzlo. U Doda to byly ohromné nahrávací prostory a analogová technologie, Loco už byl digitál, stejně jako Woodland. Poslední CD jsme točili právě v tomto studiu. Chtěli jsme zase zkusit něco jiného.

Už od dob nahrávky „Ultimate“ s vámi spolupracuje Chymus. Nejprve na artworku, přičemž obálku alba vytvořil i na novince „Phase #12“. A od alba „Masquerade“ se podílí na všech textech. Takže zřejmě spokojenost. Proč jste upustili od práce se Štefanem Ležovičem, který vlastně byl a je také textař TORTHARRY?

Důvodem byla opět změna. Četl jsem kdysi Chymusovy texty, líbily se mi a tak jsem jej oslovil a on souhlasil. Spolupráce s ním pokračuje dodnes.

Jak se s Chymusovými texty, jako vokalista, ztotožňuješ? Vracíš mu někdy texty na předělání, když ti něco nevyhovuje? Jak vůbec probíhá vaše spolupráce. Tvoříš hudbu na texty anebo mu přineseš nějaký nápad a ten pak otextuje?

Nechávám mu volnou ruku. Zatím pokaždé napsal texty, které mi vyhovují, takže velká spokojenost. A určitě je to taky tím, že mu pošlu demo, kde jsem nazpíval a nafrázoval mojí představu ve svahilštině a to přesně „na hubu“ otextuje.

Jestli se nemýlím, tak Chymus vlastně pro COLP tvoří volné „koncepční“ příběhy. Můžeš nějak stručně popsat textovou stránku?  O čem jsou jednotlivé písně?

Jo, to je fakt, ale to poslední už není koncepční, není to žádná romantika, ne že bychom naváděli k nějakým hovadinám, ale jsou tam vyjádření jedince s depresivními stavy. V podstatě nic veselého. Je to ze života, kde ne vždy je všechno perfektní, hodně lidí se v tom může najít. Ale je to jen pouhý text.

Prostý kovový cover s návodem „Emergency guide" mi přijde o mnoho víc sympatický než Chymusovy abstraktní malůvky na předešlých obalech. Nevím, zda si to tenkrát někdo všimnul, ale na obálce EP „Ultimate“ se určitě zvěčnil on sám se svářečskými brýlemi, tak jak jsme jej mohli spatřit v ISACAARUM. A vůbec celkově oproti předešlým obálkám je tady vývoj. Byl to nějaký spontánní nápad udělat takovou změnu?

Byl to jeho spontánní nápad, který vznikl při telefonickém rozhovoru, kdy jsme obal řešili. Dost se v tom vyžíval, opět měl volnou ruku a cover vypadá skvěle.

Novinkové album nemám ještě tolik naposlouchané, ale nicméně si nešlo nepovšimnout, že používáte často i dvojhlasy a dokonce vám na albu zachrochtal Martin Matoušek (GUTALAX), což mě (pozitivně) překvapilo. Matyho jste sami oslovili, nebo se nabídl sám, že vám tam něco nakrká?

Oslovili jsme ho a Maty rád souhlasil, takže to máme v jednom songu trochu od hovínek. (úsměv)

Jinak je pravda, že jsme si s více hlasy pohráli. Pasta i Sad mi s vokály dost pomohli a máme to udělané i naživo.

Předešlou otázku použiji jako takový oslí můstek, k tomu, že ty různé změny studia, textaře... zřejmě vedly k tomuto výslednému soundu posledního alba. Připadá mně, že jste tento zvuk hledali a musím podotknout, že jste se mi strefili do noty. Ačkoliv máte dvě kytary, tak celá nahrávka má těžký zahuštěný groove zvuk. I když těžká rytmika je u vás pravidlem, tak na „dvanáctce“ je ten koktejl obzvlášť smrtící. Kde je ten zdroj inspirace, odkud čerpáte nápady?

Díky! To bude nejspíš tím, že jsme ty songy tvořili tak dlouho. (úsměv)

Možná je to brzy ptát se, ale přece: Poslední album je venku již nějaký pátek, tak máte již určitě nějaké ohlasy, jak si deska stojí v recenzích, co na ni říkají fans, popřípadě jak se prodává?

Tak začátek prodeje je dobrý, je o to zájem, na recenze teprve čekáme.

Abych pravdu řekl, nebo se pochlubil, tak mám všechny vaše CD v originálních kopiích, nakonec vlastně se takto známe, protože mi je osobně posíláš (úsměv). Takže se spíše řadím k těm „poctivým“ fanouškům, že tu hudbu chci mít „fyzicky“, tak jako knihu, obraz... prostě držet originál nosič v ruce. Ale i tak obrátím dvakrát korunu a přemýšlím, zda je to nutné si to pořídit. Jak to máš ty osobně? Pořizuješ si nějaká CD nebo dokonce jedeš na „moderní“ vlně LP?

Určitě podporuji domácí scénu, ale na LPíčkách moc neujíždím, vlastně nemám ani gramec..

Jakou hudbu posloucháš, respektive, co Tě v letošním roce nebo prostě v současnosti zaujalo?

Poslouchám toho hodně, spíš složitější věci jako PERIPHERY, VOLUMES, CARNIFLEX, GOJIRA NORTHLANE. Pak se mi hodně líbí bandy, kde řvou baby, třeba BUTCHER BABIES, ARCH ENEMY, IN THIS MOMENT, DESTINY POTATO.

A co koncerty? Myslím tím akce tvých kolegů z hudební branže nebo zahraničních kapel. Zajdeš na nějaký koncert?

Pokud mi to čas dovolí, tak chodím hlavně u nás na akce, kde hrají kapely, v kterých mám kámoše nebo známé.

Chceš ještě něco sdělit čtenářům Fobia zine? V každém případě moc děkuji za rozhovor.

Já taky děkuju za prostor a určitě bych chtěl čtenáře Fobia zine pozvat k poslechu nových pecek na našem profilu na Bandzone. Kdyby pak byl zájem o CD, kšiltovku, kulicha nebo triko, budu rád. Choďte na akce, je tu dost kvalitních band, které ve zkušebně makají, aby vám to pak rády předvedly live. Metalu zdarr!

RECENZE

COLPORRHAPHIA (1991-1997)
1993 Death Coiting Demo
1994 Discord Demo
1996 Thoughts EP

COLP (1997-)
1997 Can't Escape
2000 Paralysis
2003 Submissive
2006 Promo 2006 Demo
2007 Fake
2008 Ultimate EP
2010 Masquerade
2013 PhILosophisED EP
2017 Phase #12

http://bandzone.cz/colp

Facebook

sdílet
Přečteno: 617x Autor: 4horsemen | Další články autora
Datum: 10. 12. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 2) COLP 2017 COLP - Phase #12

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

20. 4. 2018 | Autor: Coornelus
YOB představují novou skladbučtěte zde »

20. 4. 2018 | Autor: Johan
81. číslo metalového Pařátu vychází tento týdenčtěte zde »

19. 4. 2018 | Autor: Johan
ČARODĚJNICKÝ BIGBÍTEK 28. 4. 2018 u Havlíčkova Brodučtěte zde »

19. 4. 2018 | Autor: Johan
Legendární Straka v hrsti opět na vinylu!čtěte zde »

18. 4. 2018 | Autor: Johan
Brutal Assault přidává do sestavy LAIBACH, PAIN OF SALVATION, ROLO TOMASSI nebo GREEN CARNATIONčtěte zde »

18. 4. 2018 | Autor: Johan
Koncert IT´S EVERYONE ELSE (Slovinsko) 19. 4. 2018, Dejvická Klubovnačtěte zde »

18. 4. 2018 | Autor: Mikael
Druhý ročník Metalbarsfestu proběhne v Soběslavičtěte zde »

18. 4. 2018 | Autor: Johan
BANE mají novou sestavu a chystají se do Evropyčtěte zde »

17. 4. 2018 | Autor: Mikael
Miloš Doležal k projektu ZEMĚTŘESENÍčtěte zde »

17. 4. 2018 | Autor: Johan
PRIMORDIAL, MOONSORROW, DER WEG EINER FREIHEIT v sobotu 21. 4. 2018 v Prazečtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 3. 2018 | Recenze
KAAR – Svatej holokaustcelý článek »

3. 4. 2018 | Recenze
MURDER INC. – Umlčen navěkycelý článek »

7. 4. 2018 | Reporty
INFERNO, THE STONE, IXXI, SEKHMET, SILVA NIGRAcelý článek »

9. 4. 2018 | Recenze
EXORCIZPHOBIA – About Us Without Uscelý článek »

1. 4. 2018 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

2. 4. 2018 | Rozhovory
MARANA – Pokud chcete popisovat brutality, nemusíte si vymýšlet scénáře z béčkových hororů, stačí se rozhlédnout kolem sebe.celý článek »


Poslední diskuse

STÄLKER, LAHAR, MURDER INC. - info
Datum: 17. 4. 2018 11:03:26
Autor: Peťan
Titulek: Harmonogram

diskuse k článku »

BOHEMYST, DARK ANGELS, GRIDE, ANKHOR
Datum: 17. 4. 2018 07:25:05
Autor: Peťan
Titulek: Bohemyst

diskuse k článku »

TRIBUTE TO DISSOLVING OF PRODIGY – In Memory Of Fusaty
Datum: 14. 4. 2018 09:04:24
Autor: Johan
Titulek: Digibook

diskuse k článku »

AVENGER – Vždycky stojí za to pokusit se udělat svůj život lepším... a jak to dopadne, nechat zcela na přírodě, ta má totiž výhradní právo na poslední slovo...
Datum: 14. 4. 2018 00:10:28
Autor: peliculiar
Titulek: Bohemyst

diskuse k článku »

TRIBUTE TO DISSOLVING OF PRODIGY – In Memory Of Fusaty
Datum: 13. 4. 2018 10:50:04
Autor: LD
Titulek: Digibook?

diskuse k článku »

ASCENSION – Under Ether
Datum: 10. 4. 2018 11:31:37
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama