ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

EREB ALTOR, ANGANTYR, ASENBLUT, WALDGEFLÜSTER - infočíst info »

CANNIBAL CORPSE (USA), THE BLACK DAHLIA MURDER (USA), NO RETURN (FRA) - infočíst info »

EMBRIONAL (Pol), F.A.M. (Pol), BRUTALLY DECEASED (Cz) - infočíst info »

SPELL, SVARTANATT - infočíst info »

Turné SVLÉKNI TMU 2018 s DYING PASSION, ELBE a BETWEEN THE PLANETS - infočíst info »

UNDERGROUND THRASH vol. 3 - infočíst info »

DEADLY STORM FESTIVAL 12 – 17. 3. 2018 - infočíst info »

DEMON HEAD, THE TOWER - infočíst info »


Další nové články

11. 2. 2018 | English
UNTERVOID - We made the band to have the artistic freedom, connecting many elements together, but of course mostly the darkest stuff.celý článek »

12. 1. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD oslavují úspěch v soutěži Skutečná liga novým videoklipemcelý článek »

1. 1. 2018 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

15. 12. 2017 | Postřehy
ROSA NOCTURNA – Pohled do nitra nového albacelý článek »

1. 12. 2017 | Postřehy
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »

23. 11. 2017 | English
EGGS OF GOMORRH – We live in french speaking side of switzerland so we were mainly inspired by 90’s parisien satanik death and black metal. celý článek »


Koncerty

26. 2. 2018
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND (USA), PETR HENYCH & G-BOD Již...

26. 2. 2018
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND (USA), PETR HENYCH & G-BOD Již...

27. 2. 2018
Anděl Music Bar, Plzeň
VLMV /uk & STEMS /uk & Tomáš J Holý > 27.2. < Andě...

2. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 2. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml....

3. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
SOBOTA 3. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml...

9. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 9. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml....

9. 3. 2018
Plzen, Divadlo Pod Lampou
✖ WELICORUSS (RU) symphonic black metal Tu...

11. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
NEDĚLE 11. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


GGGM fest
» Rozhovory » YTIVARG – Srovnávání s ISACAARUM se asi nikdy nezbavíme, ale mě osobně to nechává zcela v klidu.

24. 9. 2017YTIVARG – Srovnávání s ISACAARUM se asi nikdy nezbavíme, ale mě osobně to nechává zcela v klidu.

ISACAARUM jsou minulostí, je tady YTIVARG. Staronovou kapelu představuje kytarista Míra.

Po rozpadu ISACAARUM si dal na chvilku od hudby oraz, ale jak to tak bývá, začaly ho svrbět prsty a tak se pustil do obnovy letitého projektu/kapely YTIVARG. Řeč je o kytaristovi Mírovi, který s novými spoluhráči sestavil plně funkční kapelu, s kterou ze začátku roku vydal kladně přijatou desku „Wardenclyffe“.

Ahoj Míro, po konci ISACAARUM jsi se rozhodl znovuobnovit svůj letitý projekt YTIVARG, z kterého se stala regulérní kapela. Jaké to pro tebe bylo – znovu od začátku zakládat něco nového, svého?

Ahoj Coornelusi. Budování každé nové věci obnáší vždy hodně tvrdé práce, a u muziky to platí dvojnásob, to ti každý muzikant potvrdí. Zároveň je to ale velmi motivující, nejsi ničím vázán. Člověk má možnost volby, může si bez omezení říct, udělám to takhle a takhle, přesně dle svých představ… začínáš s čistým štítem…se všemi pozitivy i negativy. Důležité je samozřejmě k sobě najít ty správné parťáky/muzikanty a to se myslím v rámci YTIVARG podařilo.

V začátcích YTIVARG s tebou působil zpěvák Micula Parva. To už je ale hodně dávno. Nemám o jeho „kariéře“ ponětí, nikde jsem ho nezaregistroval, až teď. Jak to, že se ti ho povedlo zlanařit? Nebo snad celé léta čekal, až skončíš v ISACAARUM? (úsměv)

YTIVARG, potažmo GRAVITY jsme kdysi spolu zakládali, takže bylo nasnadě ho v roce 2014 pro obnovení oslovit. Upřímně, bez něj bych si asi YTIVARG nedokázal představit… To, že do toho šel, mě velmi potěšilo. Jinak Micula Parva má za sebou velmi bohatou UG „kariéru“. Byl jako kytarista v roce 1994 u vzniku ISACAARUM, následně se pak mihl v PLASTIC GRAVE, s INGROWING natočil v r.1996 jejich první demo „Perverted Look At The World“, takže to rozhodně není žádné ořezávátko (smích). Naše hudební cesty se proťaly nejdříve rámci již zmíněných GRAVITY a následně také v roce 1999 v BIZARRE EMBALMING, kde on chrochtal a já drtil 4 tlusté struny. Na nějakou dobu se pak v rámci UG scény sice uklidil do ústraní, ale teď zase vystrčil růžky a udělal velmi dobře.

Skladatelsky se držíš pořád extrému a příliš jsi se pojetí ISACAARUM nevzdálil. Samozřejmě, že nelze ty dvě kapely házet do jednoho pytle, na druhou stranu neznám další jinou skupinu, která by byla ISACAARUM podobnější, což je logické. V ISACAARUM jsi obsluhoval kytaru, v  YTIVARG taky. Stalo se ti někdy při skládání pro  YTIVARG, že sis řekl, tohle trošku pozměním, protože to už jsou klasičtí ISACAARUM? Měl jsi někdy podobné myšlenky v hlavě?

Jak se říká, „starého psa novým kouskům nenaučíš“. (úsměv) Hudbu skládám na pocit a nekoukám, jestli je to stylově podobné tomu nebo tamtomu. Když se mi nějaký riff líbí a sedí do kontextu kapely, tak ho použiji. Ale neboj, sebereflexe funguje, dokážu poznat hranici mezi inspirováním se a plagiátorstvím. (úsměv) Vybudoval jsem si za ta léta svůj rukopis a ten nehodlám měnit… ono to ani vlastně moc nejde. (úsměv) ISA a YTI přímo srovnávat nelze a osobně to ani nedělám. Nemá to smysl. Obě kapely byly/jsou o čtyřech různých lidech, každý z nich byl/je jiný. Tím pádem nemůže být ani tvorba obou kapel totožná. Každý do hudby dal/dává to své srdíčko, svůj otisk a to činí obě kapely jedinečnými.

Hned na začátku jsi věděl, že budou YTIVARG grindový „nářez“, ani na chvíli jsi nepomyslel přetočit kormidlo a začít hrát třeba čistý black metal, ke kterému máš kladný vztah a zároveň původní YTIVARG takto vlastně zněl?

Zajímavá otázka… Po obnovení YTIVARG jsme to s Miculou Parvou dost řešili, nakonec jsme se dohodli, že tomu necháme volný průběh. Co z nás vypadne, to z nás vypadne. A výsledkem je deska „Wardenclyffe“. Jestli je to víc grind, nebo black, nechť posoudí jiní. Byť mám jako posluchač black metal v jeho nejryzejší formě moc rád, jako muzikant jsem ho v YTIVARG hrát přímo nechtěl, přišlo by mi to poněkud svazující.

Máte zajímavě pojaté texty a i grafiku. Je mi jasné, že to pochází z tvé hlavy, kde jsi propojil své zaměstnání, které je vlastně i tvým koníčkem. Elektrotechnika. Tahle volba se mi líbí a působí originálně. Jak si uvažoval nad konceptem pro YTIVARG po téhle stránce? A proč to u tebe vyhrál Nikola Tesla?

Ano, přiznávám se, jsem vinen, vymyslel jsem to já. (úsměv) Ale trochu vážněji… Elektrotechnika všeobecně mě dost zajímá a je i mým živobytím, takže pro mě bylo celkem logické se věnovat tomuto tématu. O mrtvolách nebo sexuálních perverznostech zpívá kde

kdo, proč tedy trochu nevyčnívat z řady. Co se týče páně Tesly, vždy jsem obdivoval jeho nápady, novátorství a nekonvenční přístup k elektrotechnice jako takové. Byl to geniální a možná i dost nedoceněný vynálezce. Baví mě na něm, že měl nezištnou touhu svými vynálezy ulehčit lidem jejich bytí, což byl přesně případ Wardenclyffského vysílače (Wardenclyffe Tower). Tento vynález měl sloužit pro bezdrátový přenos elektrické energie… Prostě elektřina zdarma všude a všem… I v dnešní moderní době není tato technologie zvládnutá, natož aby byla v masovém měřítku nasazena pro normální smrtelníky (snad kromě bezdrátového, ale pořád téměř dotykového nabíjení mobilních telefonů apod.). No a pan Tesla s bezdrátovým přenosem elektřiny experimentoval již před sto lety! Věřím, že kdyby žil dnes, tak by to dotáhl do zdárného konce… Fascinující!! Jako vše okolo něho. Tím pádem vymyslet téma pro naši nahrávku nebyl žádný větší problém, měl jsem jasno celkem hned.

Co pozoruji znovuoživení YTIVARG, tak se s vámi táhne neustálý problém s basáky. Za tu relativně krátkou dobu se jich už několik v sestavě prostřídalo. Jak jste na tom teď? Už se sestava ustálila?

Máš recht, basák byl taková malá bolístka YTIVARG. Ale tento problém už máme vyřešen. Tlusté dráty v YTI momentálně obsluhuje Zdeněk Šitner, jinak drtič tlustých strun pelhřimovských THE REVOLT. Skvělej týpek a ještě lepší basák. Více jsme si nemohli přát.

V sestavě horký post bubeníka obsadil šikovný Internerv, který s tebou hrál už v ISACAARUM a momentálně má rozjetých několik projektů. Tím asi vznikají často kolize, co se týče koncertů a vůbec klasického zkoušení. Jak jsi s tímto stavem spokojený? Jsou YTIVARG vytěžovaní dle tvého gusta, nebo by jsi radši víc koncertoval, jako tomu bylo u ISACAARUM?

Časová vytíženost Internerva je velká, ale s tím jsme do toho šli a respektujeme jeho aktivity. Živí ho to a složenky člověk nějak platit musí. (úsměv) ISACAARUM byli velmi aktivní kapelou, to se všeobecně ví. V rámci YTIVARG jsme se dohodli, že to až tak hrotit nebudeme. Ono by to stejně ani nešlo, každý máme i jiné povinnosti, rodiny, takže jeden koncert do měsíce je tak nějak ideální stav.

Důvodem našeho povídání je hlavně vaše první deska, která vyšla v lednu. Asi každého překvapí její kratší stopáž, což se ale ve finále jeví jako dobrý tah, alespoň pro mě. Je to v rychlém tempu nasypáno, vše podstatné řečeno a konec. Ale přece jen, víš jak to je, hnidopicha napadne i myšlenka, že jste neměli dost materiálu a chtěli honem za každou cenu něco vydat. Tak jak to bylo, proč má album jen něco kolem dvaceti minut?

CD „Wardenclyffe“ má stopáž skorem 23 minut, což mi přijde v rámci daného stylu zcela v pořádku. Lepší udělat nahrávku kratší, než ji uměle vyplňovat nějakou vatou, ne? To by byl podraz na posluchače. Takže na „Wardenclyffe“ je přesně to, co tam být má… jak jsi trefně poznamenal, je to „nasypáno“ a hotovo… ani jedna nepotřebná nota navíc (smích).

Zvukově jsi se opět svěřil do rukou Hellsoundu. Je to tak, že v tomhle studiu dostaneš v rozumném poměru cena výkon vše, co očekáváš? Domácí nahrávání tě nelákalo?

Ano, Honza Kapák je správný člověk na správném místě. Již v minulosti jsem měl s Hellsound a jeho prací velmi pozitivní zkušenosti, takže volba byla vcelku jasná. Má velmi lidský přístup k nahrávání, ke komunikaci s kapelou, vypomohl nám i s některými kytarovými sóly, které vymyslel na místě a sedí v nahrávce jak poklice na hrnec… Prostě paráda. Studio je navíc situované v krásné šumavské přírodě a ten klid okolo je k nezaplacení. O domácím nahrávání jsem tentokrát neuvažoval vůbec. Má sice své výhody, ale již jsem si to v minulosti vyzkoušel a zjistil, že to není zrovna ta pravá cesta pro mě. Potřebuji mít nad sebou nějaký bič v podobě jasného termínu. Jak ho nemám, zafunguje lenost a to je u mě začátek konce (smích).

Jaké máš ohlasy na vaši desku, tvorbu? Byly nějaké reakce, které tě zaskočily, nebo naopak potěšily? S faktem, že když se vysloví slovo YTIVARG a vzápětí se dodá ISACAARUM jsi asi plně smířený, že? (úsměv)

Hehe, srovnávání se asi nikdy nezbavíme, ale mě osobně to nechává zcela v klidu. Již jsem na to odpovídal v jedné z otázek výše. Reakce na CD „Wardenclyffe“ jsou velmi pozitivní, moc si s kluky toho vážíme. Není většího zadostiučinění, než když svojí snahou uděláš někomu radost.

RECENZE

Facebook

Bandzone

sdílet
Přečteno: 1076x Autor: Coornelus | Další články autora
Datum: 24. 9. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 3)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

20. 2. 2018 | Autor: Johan
Plzeňští AVIDITY FOR… natočili nové album! Má název Restartčtěte zde »

20. 2. 2018 | Autor: Johan
2. března vydá Pařát v reedici na 2LP In Memories od R.E.T.čtěte zde »

19. 2. 2018 | Autor: Mikael
SAINTED SINNERS se zpěvákem Davidem Reecem přijedou do Plzněčtěte zde »

19. 2. 2018 | Autor: Johan
Novinky u HYDRARRGYRUMčtěte zde »

18. 2. 2018 | Autor: Coornelus
Nový projekt MARTIANS představuje první singlčtěte zde »

18. 2. 2018 | Autor: Johan
JÄÄPORTIT - Jääportit CD čtěte zde »

17. 2. 2018 | Autor: Johan
ELBE - Sudety CD čtěte zde »

17. 2. 2018 | Autor: Mikael
Nový videoklip skupiny DONORčtěte zde »

16. 2. 2018 | Autor: Johan
DÆRRWIN vydají debut u MetalGatečtěte zde »

16. 2. 2018 | Autor: Mikael
ARMORED DAWN - "Chance To Live Again" (lyric video)čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

12. 2. 2018 | Recenze
MASTER´S HAMMER – Fascinatorcelý článek »

22. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – domácí nahrávkacelý článek »

6. 2. 2018 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (ROOT, BIGBOSS BAND) – Pro mě jsou všechny roky strávené s muzikou a kapelou ty nejlepší – 30 nejlepších let mého života.celý článek »

29. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – zahraniční nahrávkacelý článek »

24. 1. 2018 | Recenze
AOSOTH – V: The Inside Scripturescelý článek »

1. 2. 2018 | Reporty
LVMEN, TOMÁŠ PALUCHA, PLEASE THE TREEScelý článek »


Poslední diskuse

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 19. 2. 2018 16:30:52
Autor: wuxia
Titulek: storm und krchovsky

diskuse k článku »

REBIRTH OF NEFAST – Tabernaculum
Datum: 19. 2. 2018 11:38:43
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

UŽ JSME DOMA – Hollywood
Datum: 18. 2. 2018 17:07:09
Autor: Miroslav Wanek
Titulek: původní vydání - oprava

diskuse k článku »

UŽ JSME DOMA – Hollywood
Datum: 17. 2. 2018 15:37:38
Autor: Jirka D. // Echoes
Titulek: ...

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 17. 2. 2018 07:22:10
Autor: Vatutinwot
Titulek: s lehkým odstupem

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 16. 2. 2018 19:32:26
Autor: immortal
Titulek: To: Coornelus

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama