ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THE MOON AND THE NIGHTSPIRIT (Hu), NEMUER: Magický paganfolk v pražském Vagónu - infočíst info »

CANNIBAL CORPSE (USA), THE BLACK DAHLIA MURDER (USA), NO RETURN (FRA) - infočíst info »

EMBRIONAL (Pol), F.A.M. (Pol), BRUTALLY DECEASED (Cz) - infočíst info »

SPELL, SVARTANATT - infočíst info »

Turné SVLÉKNI TMU 2018 s DYING PASSION, ELBE a BETWEEN THE PLANETS - infočíst info »

UNDERGROUND THRASH vol. 3 - infočíst info »

DEADLY STORM FESTIVAL 12 – 17. 3. 2018 - infočíst info »

DEMON HEAD, THE TOWER - infočíst info »


Další nové články

11. 2. 2018 | English
UNTERVOID - We made the band to have the artistic freedom, connecting many elements together, but of course mostly the darkest stuff.celý článek »

12. 1. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD oslavují úspěch v soutěži Skutečná liga novým videoklipemcelý článek »

1. 1. 2018 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

15. 12. 2017 | Postřehy
ROSA NOCTURNA – Pohled do nitra nového albacelý článek »

1. 12. 2017 | Postřehy
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »

23. 11. 2017 | English
EGGS OF GOMORRH – We live in french speaking side of switzerland so we were mainly inspired by 90’s parisien satanik death and black metal. celý článek »


Koncerty

26. 2. 2018
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND (USA), PETR HENYCH & G-BOD Již...

26. 2. 2018
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND (USA), PETR HENYCH & G-BOD Již...

27. 2. 2018
Anděl Music Bar, Plzeň
VLMV /uk & STEMS /uk & Tomáš J Holý > 27.2. < Andě...

2. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 2. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml....

3. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
SOBOTA 3. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml...

9. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 9. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml....

9. 3. 2018
Plzen, Divadlo Pod Lampou
✖ WELICORUSS (RU) symphonic black metal Tu...

11. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
NEDĚLE 11. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ETEF 2018
» Recenze » EDITOR – Old School

28. 8. 2017EDITOR – Old School

CD 2017, Slovak Metal Army / hard core/metal/punk / Slovensko

Můj dnešní článek by měl být samozřejmě z větší části věnovaný aktuálnímu CD slovenské kapely EDITOR nazvanému „Old School“, ale zároveň bych si do něj dovolil přidat i několik mých historických vzpomínek na tuhle partu, se kterou jsem se poprvé setkal někdy koncem osmdesátých let.

Na svém Bandzone profilu mají martinští uvedeno, že jsou jednou z nejstarších stále fungujících rockových (berme v tomto případě slovo rock především jako takové souhrnné, obecné označení, než stylové zaměření) skupin na Slovensku, s čímž se dá určitě souhlasit, jelikož její základy byly položené v roce 1988 v tehdejší totalitní ČSSR. Po prvotní thrashmetalové etapě začal EDITOR před polovinou let devadesátých směrovat své hudební snažení do trochu odlišných vod a osvědčené metalové prvky počal kombinovat s vlivy hard coru a taktéž punku. V tomto duchu se tím pádem už nesla debutová nahrávka s názvem „Shut Up!“ (1994), kterou jsem tehdy vlastnil na magnetofonové kazetě (CD vyšlo až později) a jenž ve mně dodnes zanechala velice silné dojmy. Pecky jako „Fuck Or Die“, „Mary Jane“, „Cheers!“ nebo „Girl Dealer“ jsou zkrátka nezapomenutelné, to samé by se v podstatě dalo říct i o skladbách „Genocide“, „War“ nebo „Justice“ z následující desky „Zero Option“ (1996). Žel, posledním albem, které se ke mně od EDITORU dostalo, bylo v roce 2002 vydané CD „Game Over“, na němž už skupina oproti dvěma předchozím nahrávkám začala v textech sázet na svůj rodný jazyk a v muzice samotné získaly většinu HC a punkové prvky. I tahle placka ale přinesla dodnes populární kousky, jako třeba „Červená čiapočka“ a „Stop KDH!“. Musím se přiznat, že po tomto nosiči jsem o dění kolem kapely a o jejích dalších deskách v podstatě ztratil přehled, takže jsem docela přivítal, když se v seznamu alb zaslaných k nám do redakce objevila i letošní novinka martinských, jelikož jsem byl docela zvědavý na to, jak skupina po těch mnoha letech zní, navíc bez svého dlouholetého člena, kytaristy a skladatele Pavla „Hiraxe“ Baričáka, který její řady opustil po vydání sedmé řadovky „Dovidenia v pekle“ v roce 2011. Po něm si navíc EDITOR dal několikaletou nahrávací i koncertní pauzu, během níž opětovně proměnil svou sestavu, do níž se navrátili staré známé tváře, a stylově se v podstatě znovu vrátil ke svým kořenům.

Důkazem toho je po šesti letech od posledního počinu vydané CD s příznačným pojmenováním „Old School“, které se k fans dostalo letos v květnu a představuje kapelu v její aktuální podobě. Po hudební stránce se tedy pánové prezentují ve své drsnější poloze, kdy ve skladbách kombinují prvky thrashe (ale i metalu, jako takového), hard coru a punku, nechybí však ani chytlavé melodie, jako například v písni „Náš život“. Zjednodušeně řečeno si

na své přijde každý, kdo má rád zvuk řízné riffující kytary a ocení i šlapající hutný spodek. Výraznou devizou jsou potom sborové zpěvy, do nichž se vyjma kytaristy zapojují všichni členové skupiny, a které dodávají songům sílu a energii. Co se týče vyloženě muziky, na níž se podílí kompletní EDITOR, tak se mi jako nejvydařenější jeví úvodní pecka „Revolúcia“, hned za ní umístěná titulní „Old School“, už zmíněná šestka „Náš život“ nebo sedmička „Ovca v rade“. V textech se jejich výhradní autor, zpěvák Doctor, věnuje vlastně takovým klasickým tématům, mezi něž patří politika, láska a oddanost k muzice, různé životní situace, jedna věc je potom věnovaná rock 'n' rollové ikoně Ianu Kilmisterovi. Místy to na někoho možná bude působit poněkud klišovitě, ale já s obsahem textů ani s jejich Doctorovým přednesem, který je pro jeho osobu rovněž tradiční, nějaký zásadní problém určitě nemám a dá se říct, že jsem je v této podobě i očekával.

Nahrávalo se v průběhu ledna v jablunkovském studiu GM Recording, mix a mastering je dílem Martina Roženka (za spoluúčasti skupiny), který EDITORU vytvořil hutný, plný sound, jenž k jeho muzice dokonale pasuje a dodává jí kvalitní výslednou podobu.

Kdo by snad při poslechu alba nepochytil nějaká slůvka z textů (což si upřímně ale nemyslím, jelikož Doctorův projev je sice hrubší, ale naprosto srozumitelný), může si je dohledat v bookletu, který je zpracovaný možná trochu jednodušším, ale na oko dobře působícím způsobem. Na titulní stranu tentokráte kluci zvolili pouze logo a název alba, oboje vyvedené na repráku nebo bedně, jak chcete (jestli se teda nepletu, aspoň mě to tak přijde).

CD k nám dorazilo přímo od vydavatele, jímž je firma Slovak Metal Army, za níž stojí známá postava slovenského metalového undergroundu Juraj Haríň. O tom, že tenhle člověk má mnohaleté zkušenosti se vším možným týkajícím se hudby svědčí i přiložený promo list, který je naprosto vyčerpávající, co se týče všech možných informací o kapele i vydavatelské firmě. Přesně takhle si představuju prezentaci nahrávky a ti, které jsem například v některých mých předchozích recenzích kritizoval za nedostatečné info, by se právě od Juraje mohli hodně učit.

Protože jsem punkové a později i řekněmě pop/punkové období EDITORU v podstatě moc nezaregistroval (viz úvod článku), tak pro mě návrat skupiny k jejím syrovějším hudebním kořenům není vlastně žádným šokem, pro mě nové album prostě navazuje na už zmíněné desky „Shut Up!“ a „Zero Option“, což rozhodně kvituji a ve výsledku dávám 7 a půl bodu.

Seznam skladeb:

 1. Revolúcia
 2. Old School
 3. Lemmy
 4. Sračky
 5. Oko za oko
 6. Náš život
 7. Ovca v rade
 8. Vírus
 9. Walking Dead
 10. Posledný zhasne

Čas: 32:47

Sestava:

 • Milan „Doctor“ Jakubík – zpěv
 • Stano „Stanley“ Pastucha – baskytara, sbory
 • Peter „Prochy“ Prošek – bicí, sbory
 • Emil Varsik – kytara

Bandzone
Facebook
Slovak Metal Army
 

sdílet
Přečteno: 450xHodnocení autora: 7/10

Autor: Mikael | Další články autora
Datum: 28. 8. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
Editor
S těmito nahrávkami je to fakt těžké. Když se na to podívám z pohledu hudebního fanouška a porovnám s tím, co jiného scéna nabízí, je tohle CD hodně hooodně slabý podprůměr. Na druhou stranu je fajn, že to členy Editoru zase baví a mají chuť hrát. Se zvědavostí jsem si "Old school" poslechl, ale tím to končí... Peťan | 1. 9. 2017 08:51:31

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

21. 2. 2018 | Autor: Johan
80. číslo Pařátu vychází tento týdenčtěte zde »

21. 2. 2018 | Autor: Johan
Rockové a punkové kapely pogratulují Centru pro pomoc dětem a mládeži k narozeninámčtěte zde »

20. 2. 2018 | Autor: Johan
Plzeňští AVIDITY FOR… natočili nové album! Má název Restartčtěte zde »

20. 2. 2018 | Autor: Johan
2. března vydá Pařát v reedici na 2LP In Memories od R.E.T.čtěte zde »

19. 2. 2018 | Autor: Mikael
SAINTED SINNERS se zpěvákem Davidem Reecem přijedou do Plzněčtěte zde »

19. 2. 2018 | Autor: Johan
Novinky u HYDRARRGYRUMčtěte zde »

18. 2. 2018 | Autor: Coornelus
Nový projekt MARTIANS představuje první singlčtěte zde »

18. 2. 2018 | Autor: Johan
JÄÄPORTIT - Jääportit CD čtěte zde »

17. 2. 2018 | Autor: Johan
ELBE - Sudety CD čtěte zde »

17. 2. 2018 | Autor: Mikael
Nový videoklip skupiny DONORčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

12. 2. 2018 | Recenze
MASTER´S HAMMER – Fascinatorcelý článek »

22. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – domácí nahrávkacelý článek »

6. 2. 2018 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (ROOT, BIGBOSS BAND) – Pro mě jsou všechny roky strávené s muzikou a kapelou ty nejlepší – 30 nejlepších let mého života.celý článek »

29. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – zahraniční nahrávkacelý článek »

24. 1. 2018 | Recenze
AOSOTH – V: The Inside Scripturescelý článek »

1. 2. 2018 | Reporty
LVMEN, TOMÁŠ PALUCHA, PLEASE THE TREEScelý článek »


Poslední diskuse

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 20. 2. 2018 10:54:41
Autor: kubánec
Titulek: norden76

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 19. 2. 2018 16:30:52
Autor: wuxia
Titulek: storm und krchovsky

diskuse k článku »

REBIRTH OF NEFAST – Tabernaculum
Datum: 19. 2. 2018 11:38:43
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

UŽ JSME DOMA – Hollywood
Datum: 18. 2. 2018 17:07:09
Autor: Miroslav Wanek
Titulek: původní vydání - oprava

diskuse k článku »

UŽ JSME DOMA – Hollywood
Datum: 17. 2. 2018 15:37:38
Autor: Jirka D. // Echoes
Titulek: ...

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 17. 2. 2018 07:22:10
Autor: Vatutinwot
Titulek: s lehkým odstupem

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama