ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

HYPNOS vyrazí na československé tour 2017 - infočíst info »

Jarboe a Father Murphy míří do Soulkostela vstříc prolnutí duší – info číst info »

Podzim oděn do černé, INNERSPHERE vyrážejí na turné - infočíst info »

INSANIA má nový klip a vyrazí na SPAM Tour - infočíst info »

4 Elements Tour – infočíst info »

MAJORITY RULE (USA), DECULTIVATE (CZ) – infočíst info »

UFOMAMMUT, USNEA – infočíst info »

THRASH NIGHTMARE vol. 5 - HELLISH CROSSFIRE, DEATHSTORM, LAHAR, RAGING DEATH, DEMOLIZER, FIRST STRIKE - infočíst info »


Další nové články

3. 9. 2017 | English
SUBROSA - I think the new album is more dense and complex; we pushed ourselves to try new things with song structure and riffs; new approaches. That’s why I think it’s more evolved than More Constant than the Gods, but also, harder to digest. celý článek »

1. 9. 2017 | Postřehy
Zářijové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 8. 2017 | Ankety
ESCHATON – „Deset otázek“celý článek »

16. 7. 2017 | English
BELOW THE SUN – We don´t want to exist in a boundaries, we want to explore the edges of the musical freedomcelý článek »

3. 7. 2017 | Postřehy
Červencové tipy – alba & koncertycelý článek »

10. 6. 2017 | Postřehy
Ceny OSA jako tupá kosa? / Tupost obecnácelý článek »

1. 6. 2017 | Ankety
TORTURA – „Deset otázek“celý článek »

1. 6. 2017 | Postřehy
Červnové tipy – alba & koncertycelý článek »


Koncerty

27. 9. 2017
LITOMĚŘICE - Baronka
Ve středu 27.září zavítají do Litoměřic rovnou 3 m...

29. 9. 2017
Kutná Hora, Česká 1
MARCO MENDOZA BAND, SEVEN Již po třetí v letošním...

29. 9. 2017
Praha - Modrá Vopice
29.9.2017 Praha - Modrá Vopice CREPUSCOLO (death m...

29. 9. 2017
Wroclaw - Ciarna strana miasta
Koncert InnerSphere v rámci "Black Autumn" minitou...

30. 9. 2017
Plzeň-Klub Parlament.
Již 7 ročník Panzer Storm Festu bude hostit Brazil...

30. 9. 2017
Jaroměř - Bastion No.35
30.9.2017 Jaroměř - Bastion No.35 CREPUSCOLO (deat...

1. 10. 2017
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND, SEVEN. Již po třetí v letošní...

4. 10. 2017
VAGON Klub, Praha
BLACK MAJESTY (AUS) + DEAD DANIELS (CZ)...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Recenze » EDITOR – Old School

28. 8. 2017EDITOR – Old School

CD 2017, Slovak Metal Army / hard core/metal/punk / Slovensko

Můj dnešní článek by měl být samozřejmě z větší části věnovaný aktuálnímu CD slovenské kapely EDITOR nazvanému „Old School“, ale zároveň bych si do něj dovolil přidat i několik mých historických vzpomínek na tuhle partu, se kterou jsem se poprvé setkal někdy koncem osmdesátých let.

Na svém Bandzone profilu mají martinští uvedeno, že jsou jednou z nejstarších stále fungujících rockových (berme v tomto případě slovo rock především jako takové souhrnné, obecné označení, než stylové zaměření) skupin na Slovensku, s čímž se dá určitě souhlasit, jelikož její základy byly položené v roce 1988 v tehdejší totalitní ČSSR. Po prvotní thrashmetalové etapě začal EDITOR před polovinou let devadesátých směrovat své hudební snažení do trochu odlišných vod a osvědčené metalové prvky počal kombinovat s vlivy hard coru a taktéž punku. V tomto duchu se tím pádem už nesla debutová nahrávka s názvem „Shut Up!“ (1994), kterou jsem tehdy vlastnil na magnetofonové kazetě (CD vyšlo až později) a jenž ve mně dodnes zanechala velice silné dojmy. Pecky jako „Fuck Or Die“, „Mary Jane“, „Cheers!“ nebo „Girl Dealer“ jsou zkrátka nezapomenutelné, to samé by se v podstatě dalo říct i o skladbách „Genocide“, „War“ nebo „Justice“ z následující desky „Zero Option“ (1996). Žel, posledním albem, které se ke mně od EDITORU dostalo, bylo v roce 2002 vydané CD „Game Over“, na němž už skupina oproti dvěma předchozím nahrávkám začala v textech sázet na svůj rodný jazyk a v muzice samotné získaly většinu HC a punkové prvky. I tahle placka ale přinesla dodnes populární kousky, jako třeba „Červená čiapočka“ a „Stop KDH!“. Musím se přiznat, že po tomto nosiči jsem o dění kolem kapely a o jejích dalších deskách v podstatě ztratil přehled, takže jsem docela přivítal, když se v seznamu alb zaslaných k nám do redakce objevila i letošní novinka martinských, jelikož jsem byl docela zvědavý na to, jak skupina po těch mnoha letech zní, navíc bez svého dlouholetého člena, kytaristy a skladatele Pavla „Hiraxe“ Baričáka, který její řady opustil po vydání sedmé řadovky „Dovidenia v pekle“ v roce 2011. Po něm si navíc EDITOR dal několikaletou nahrávací i koncertní pauzu, během níž opětovně proměnil svou sestavu, do níž se navrátili staré známé tváře, a stylově se v podstatě znovu vrátil ke svým kořenům.

Důkazem toho je po šesti letech od posledního počinu vydané CD s příznačným pojmenováním „Old School“, které se k fans dostalo letos v květnu a představuje kapelu v její aktuální podobě. Po hudební stránce se tedy pánové prezentují ve své drsnější poloze, kdy ve skladbách kombinují prvky thrashe (ale i metalu, jako takového), hard coru a punku, nechybí však ani chytlavé melodie, jako například v písni „Náš život“. Zjednodušeně řečeno si

na své přijde každý, kdo má rád zvuk řízné riffující kytary a ocení i šlapající hutný spodek. Výraznou devizou jsou potom sborové zpěvy, do nichž se vyjma kytaristy zapojují všichni členové skupiny, a které dodávají songům sílu a energii. Co se týče vyloženě muziky, na níž se podílí kompletní EDITOR, tak se mi jako nejvydařenější jeví úvodní pecka „Revolúcia“, hned za ní umístěná titulní „Old School“, už zmíněná šestka „Náš život“ nebo sedmička „Ovca v rade“. V textech se jejich výhradní autor, zpěvák Doctor, věnuje vlastně takovým klasickým tématům, mezi něž patří politika, láska a oddanost k muzice, různé životní situace, jedna věc je potom věnovaná rock 'n' rollové ikoně Ianu Kilmisterovi. Místy to na někoho možná bude působit poněkud klišovitě, ale já s obsahem textů ani s jejich Doctorovým přednesem, který je pro jeho osobu rovněž tradiční, nějaký zásadní problém určitě nemám a dá se říct, že jsem je v této podobě i očekával.

Nahrávalo se v průběhu ledna v jablunkovském studiu GM Recording, mix a mastering je dílem Martina Roženka (za spoluúčasti skupiny), který EDITORU vytvořil hutný, plný sound, jenž k jeho muzice dokonale pasuje a dodává jí kvalitní výslednou podobu.

Kdo by snad při poslechu alba nepochytil nějaká slůvka z textů (což si upřímně ale nemyslím, jelikož Doctorův projev je sice hrubší, ale naprosto srozumitelný), může si je dohledat v bookletu, který je zpracovaný možná trochu jednodušším, ale na oko dobře působícím způsobem. Na titulní stranu tentokráte kluci zvolili pouze logo a název alba, oboje vyvedené na repráku nebo bedně, jak chcete (jestli se teda nepletu, aspoň mě to tak přijde).

CD k nám dorazilo přímo od vydavatele, jímž je firma Slovak Metal Army, za níž stojí známá postava slovenského metalového undergroundu Juraj Haríň. O tom, že tenhle člověk má mnohaleté zkušenosti se vším možným týkajícím se hudby svědčí i přiložený promo list, který je naprosto vyčerpávající, co se týče všech možných informací o kapele i vydavatelské firmě. Přesně takhle si představuju prezentaci nahrávky a ti, které jsem například v některých mých předchozích recenzích kritizoval za nedostatečné info, by se právě od Juraje mohli hodně učit.

Protože jsem punkové a později i řekněmě pop/punkové období EDITORU v podstatě moc nezaregistroval (viz úvod článku), tak pro mě návrat skupiny k jejím syrovějším hudebním kořenům není vlastně žádným šokem, pro mě nové album prostě navazuje na už zmíněné desky „Shut Up!“ a „Zero Option“, což rozhodně kvituji a ve výsledku dávám 7 a půl bodu.

Seznam skladeb:

 1. Revolúcia
 2. Old School
 3. Lemmy
 4. Sračky
 5. Oko za oko
 6. Náš život
 7. Ovca v rade
 8. Vírus
 9. Walking Dead
 10. Posledný zhasne

Čas: 32:47

Sestava:

 • Milan „Doctor“ Jakubík – zpěv
 • Stano „Stanley“ Pastucha – baskytara, sbory
 • Peter „Prochy“ Prošek – bicí, sbory
 • Emil Varsik – kytara

Bandzone
Facebook
Slovak Metal Army
 

sdílet
Přečteno: 293xHodnocení autora: 7/10

Autor: Mikael | Další články autora
Datum: 28. 8. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
Editor
S těmito nahrávkami je to fakt těžké. Když se na to podívám z pohledu hudebního fanouška a porovnám s tím, co jiného scéna nabízí, je tohle CD hodně hooodně slabý podprůměr. Na druhou stranu je fajn, že to členy Editoru zase baví a mají chuť hrát. Se zvědavostí jsem si "Old school" poslechl, ale tím to končí... Peťan | 1. 9. 2017 08:51:31

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

26. 9. 2017 | Autor: Johan
INNERSPHERE představují nový klip – Black Forestčtěte zde »

26. 9. 2017 | Autor: Mikael
Plzeňský EXCALIBUR zahraje na domácí půdě v Šeříkovcečtěte zde »

25. 9. 2017 | Autor: Mikael
Kapela ANACREON představila novou píseň, k níž zároveň pořídila i videoklipčtěte zde »

25. 9. 2017 | Autor: Johan
ONA představuje svůj debutčtěte zde »

24. 9. 2017 | Autor: Johan
SOLFERNUS - dva nové songy k poslechučtěte zde »

24. 9. 2017 | Autor: Johan
ALIKE představují nový klip Leave It All Behind!čtěte zde »

23. 9. 2017 | Autor: Johan
ASMODEUS - oficiální klip ke skladbě Parazitčtěte zde »

23. 9. 2017 | Autor: Johan
ASGARD streamují novou desku a začínají turné!!čtěte zde »

23. 9. 2017 | Autor: Johan
Progresivní post-metal UNEVEN STRUCTURE a „djentoví Coldplay“ VOYAGER rozehrají Prahučtěte zde »

22. 9. 2017 | Autor: Opat
Obscure oznamuje: CANNIBAL CORPSE v únoru 2018 v Praze a Bratislavě!čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 8. 2017 | Reporty
METAL MADNESS 2017celý článek »

27. 8. 2017 | Rozhovory
Juraj Immortal Haríň (Slovak Metal Army, Immortal Souls Productions) – Underground mi pripadá akoby čakal, kým ho niekto uchopí a ja sa o to samozrejme snažím.celý článek »

17. 9. 2017 | Rozhovory
VNITŘNÍ FAKTOR – Punk vnímáme jako svobodu a toleranci a to nás dohromady s punkovou muzikou baví až dodnes.celý článek »

3. 9. 2017 | English
SUBROSA - I think the new album is more dense and complex; we pushed ourselves to try new things with song structure and riffs; new approaches. That’s why I think it’s more evolved than More Constant than the Gods, but also, harder to digest. celý článek »

15. 9. 2017 | Recenze
INFERNO – Gnosis Kardias (Of Transcension and Involution)celý článek »

11. 9. 2017 | Recenze
MÖRKHIMMEL & THE TOWERcelý článek »


Poslední diskuse

VULTURE – The Guillotine
Datum: 25. 9. 2017 18:29:31
Autor: Peťan
Titulek: -> Asura

diskuse k článku »

VULTURE – The Guillotine
Datum: 25. 9. 2017 18:01:01
Autor: Johan
Titulek: Hodnocení

diskuse k článku »

VULTURE – The Guillotine
Datum: 25. 9. 2017 16:57:32
Autor: Asura
Titulek: Deska roku

diskuse k článku »

GARANT – Dobyvatelé z jižních Čech.
Datum: 25. 9. 2017 10:35:42
Autor: corbow
Titulek: konecne!!!

diskuse k článku »

GARANT – Dobyvatelé z jižních Čech.
Datum: 24. 9. 2017 12:46:28
Autor: Johan
Titulek: -> Mirage

diskuse k článku »

GARANT – Dobyvatelé z jižních Čech.
Datum: 23. 9. 2017 23:12:29
Autor: Mirage
Titulek: závidící čecháčci

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama