ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Help for Colectiv - Remember them - infočíst info »

THRASH NIGHT: LAHAR, EXORCIZPHOBIA, STOLEN LIVES, PASTY CLAN - infočíst info »

LVMEN, PLEASE THE TREES, TOMÁŠ PALUCHA – info číst info »

Turné SVLÉKNI TMU 2018 s DYING PASSION, ELBE a BETWEEN THE PLANETS - infočíst info »

MASTER’S HAMMER ohlašují novou desku Fascinátor! Křest bude 10. února v Ostravě! - infočíst info »

GUTTURAL GORE GRIND MAFIA festival #10 – infočíst info »

CANNIBAL CORPSE (USA), THE BLACK DAHLIA MURDER (USA), NO RETURN (FRA) - infočíst info »

EMBRIONAL (Pol), F.A.M. (Pol), BRUTALLY DECEASED (Cz) - infočíst info »


Další nové články

12. 1. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD oslavují úspěch v soutěži Skutečná liga novým videoklipemcelý článek »

1. 1. 2018 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

15. 12. 2017 | Postřehy
ROSA NOCTURNA – Pohled do nitra nového albacelý článek »

1. 12. 2017 | Postřehy
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »

23. 11. 2017 | English
EGGS OF GOMORRH – We live in french speaking side of switzerland so we were mainly inspired by 90’s parisien satanik death and black metal. celý článek »

11. 11. 2017 | Postřehy
VLADIVOJNA LA CHIA – 8 hlav hudbycelý článek »


Koncerty

27. 1. 2018
Klub MELODKA BRNO
Vystoupí kapely :SEKHMET, DEGORYEN, FAKULTURA, NIH...

27. 1. 2018
S-club Olomouc
ROTTEN FEST XVIII. SPASM,POTHEAD,DEATHRONED-/PL...

27. 1. 2018
Divadlo pod lampou - Havířská 11, Plzeň
Dead Winter Night - Middledark, Morrigan a Search ...

27. 1. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova slujj
SOBOTA 27. 1. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

28. 1. 2018
Praha, Klub Vagon
RHINO BUCKET (USA), BLACK BULL. RHINO BUCKET je h...

3. 2. 2018
Sušice, U Chovatelů
- tradiční koncert U Chovatelů - Jelikož jsou S...

3. 2. 2018
Sušice, U Chovatelů
- tradiční koncert U Chovatelů - Jelikož jsou S...

3. 2. 2018
Sušice, U Chovatelů
- tradiční koncert U Chovatelů - Jelikož jsou S...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


GGGM fest
» Rozhovory » MATER MONSTIFERA – Nějaké výrazné stylové kotrmelce od nás očekávat nikdo nemůže.

9. 7. 2017 MATER MONSTIFERA – Nějaké výrazné stylové kotrmelce od nás očekávat nikdo nemůže.

Jihočeská melodic blacková skupina MATER MONSTIFERA před nedávnem vydala nové řadové album. Řeč jsme (nejen) o něm vedli s tahounem Yvorem.

Ahoj Yvore. Když tak koukám na data vydání vašich alb, mohl bych vsadit nemalou částku na to, že příští plnohodnotná nahrávka vyjde v červnu 2023. (úsměv) Určitě se tomu budeš smát, ale podívej se na důkazy: 1. album „Zrozen z hříchu“ vyšlo v červnu 2005, druhé „V troskách Tvýho světa“ v červnu 2011 a aktuální „Vězení bizarních bohů“ zase v červnu. 1. a 2. album dělí 6 let, 2. a 3. taky 6 let, takže abyste se dopracovali k magickému číslu 666, musí to tak být!

(Smích) Předem zdravím všechny čtenáře Fobiazine. Když jsi to takhle napsal a spočítal, tak to působí opravdu úsměvně, ale věř, že je to opravdu jen náhoda a žádný kalkul v tom nehledej. Prostě se to takhle sešlo. Přiznávám, že šest let je poměrně dlouhá doba, ale osobně v tom nevidím žádný velký problém. Skladby skládáme tak nějak přirozeně a na nic netlačíme. Pokud by, dle Tvého vzorce, další album mělo vyjít v roce 2023 (pochopitelně červen - úsměv), byl bych spokojený.  

Po nazpívání minulého alba vás opustil spoluzakladatel kapely Destructor, na jeho post nastoupil Steph, krátce před tím došlo k výměně i u kláves, kde Jitku nahradila Denisa, o rok později jste konečně „ulovili“ živého bicmena. Změnil se po příchodu nových členů způsob kapelního života? Nemyslím jen, že se nevejdete do jednoho auta, ale jestli se změnil způsob tvorby, psaní textů?

Nemyslím si, že by se kapelní život nějak zásadně změnil a pokud ano, tak už to ani nevnímáme. Od odchodu Jitky a Destructora  je to už přeci jenom takřka sedm let. Jediný zásadnější rozdíl nastal v procesu skládání materiálu. Dřív bylo skládání hudby čistě v mé režii. Nápady sice stále nosím především já, ale celkové aranže už tvoříme jako celek. Především bubeník Ondre je v tomto velmi aktivní, ale to je pochopitelné. Je to vynikající muzikant a jeho přínos pro kapelu je obrovský.

Před časem jeden známý muzikant říkal, že kdyby mu z kapely odešel nějaký člen, už by asi neměl sílu shánět náhradu, znovu někoho všechno učit, a kapelu by nejspíš zabalil. Co ty - taky Tě napadají takové kacířské myšlenky? Ono najít někoho, kdy by sdílel podobné nadšení, není dneska snadné, ale na druhou stranu minimálně do toho roku 2023 vydržet musíš! (úsměv)

Žádné takové myšlenky mě zatím nenapadají a ani k tomu není důvod. Pochopitelně člověk nikdy neví, co se může stát. Každopádně jsem rád, že nic podobného zatím jako kapela řešit nemusíme. Je jasné, že i u nás občas dojde ke kolizi názorů, ale to je při počtu šesti členů naprosto normální a přirozené. Zatím pokaždé se nám podařilo najít společnou řeč a dle mého to celkovému výsledku vždy prospělo.

Teď vážněji. Když jste po vydání předchozích „Zrcadel“ měnili zpěváka, napadlo Tě, že se k další velké nahrávce budete dopracovávat tak dlouho? A má vůbec u kapely vašeho typu smysl vydávat alba v kratších intervalech? Jak často se stávalo, že se vás někdo ptal, kdy už vyjde nový materiál?

Jak už jsem odpovídal na začátku rozhovoru. S intervalem šesti let já osobně nemám žádný problém. Může se stát, že další album natočíme dřív, ale taky se může stát, že vyjde později. Kapela je pro nás pro všechny pouze koníčkem a v žádném případě na nic netlačíme. Zda-li má smysl u kapely našeho typu vydávat alba v kratším intervalu? To netuším. Vlastně ani netuším, jaký typ kapely jsme. Dle mého jsme undergroundová kapela, stejně tak jako 95 % ostatních skupin u nás. Existujeme už 17 let a muzika je pro nás stále především zábava. Nejsme pod žádnou smlouvou, takže vše záleží čistě na nás. Dotazy na nové album pochopitelně byly, ale že bychom se dostávali pod intenzivní tlak ze strany fans, to se říct nedá (smích).

MATER MONSTIFERA je kapela, která se, jak se říká, drží svého kopyta. Aktivní jste sedmnáct let a od začátku hrajete melodický black metal, pravda sem tam s nějakou maličkou odbočkou, ale té si možná ani někteří posluchači nevšimnou. Některé kapely se drží stejného hesla - že jejich fanoušci jsou zvyklí na to, co hrají, další se zase snaží o nějaký vývoj, experimentování... Asi je jasné, jak na to nahlížíš, tak se zeptám jinak - v čem spatřuješ rozdíl mezi předchozí a aktuální nahrávkou?

Rozdíl vidím především ve způsobu nahrávání a ve výsledném zvuku. Nové CD je i kompozičně oproti předchozí nahrávce určitě mnohem víc propracované. Tohle všechno ale musí posoudit především posluchači. Ono se na tenhle typ otázek strašně špatně odpovídá. Každá kapela se přece snaží, aby aktuální album bylo lepší než ty předchozí a my nejsme výjimkou. Ohlasy fanoušků na naše nové CD jsou zatím pouze pozitivní a to je pro nás nejdůležitější. Máme z toho opravdu radost a i v budoucnu se budeme snažit zůstat sami sebou. Nějaké výrazné stylové kotrmelce od nás očekávat nikdo nemůže.

Vaše texty jsou typické blackové klišé... Nic ve zlém, ale já v podstatě nechápu, co jimi říkáte... Je to samé „zápu v temnotách“, „cesta je bludný kuh“, „tvůj svět je temný jako hejno vran“, „v očích tvých vidím zmar“, „v černých oponách spíš“, „ve spárech lží klaním se ozvěnám“, „v mlhách bloudí duše padlých bratří“, „zůstal jsi sám se svým šílenstvím“... Jasně, jsou to úryvky vytržené z kontextu, ale o čem tedy texty jsou?

Pokud tu otázku postavíš takto, tak na ní neumím přesně odpovědět. V žádném případě si nemyslím, že se jedná o blackové klišé. To dle mého vypadá úplně jinak. Naše texty netvoří koncepční příběh. Každý z nich si žije svým vlastním životem. Zpravidla pojednávají o negativních věcech, které nás v životě obklopují. Jsou o depresích, marných touhách, snech, o nenaplněných přáních, o starostech, o lidské marnivosti, nenávisti. Jsou o nepochopení, o závisti, o pomstě, o lži…

Vyměnili jste autora artworku, tentokrát jste se domluvili na spolupráci v zahraničí. Podle mého gusta ukřižované trozo není, ale chápu, že k produkované muzice podobné obrazy patří... Je titulní cover dělaný na zakázku, nebo jste vybírali z více možností? A je použitý motiv udělaný na první dobrou, nebo se měnil na základě vašich připomínek?

Autorem artworku je německý grafik Jochen Schilling. Dal nám pochopitelně na výběr z vícero možností. Nakonec jsme vybrali tento motiv a na základě toho se pak dělaly drobné úpravy dle našich připomínek. S Jochenovo prací i přístupem jsme byli velice spokojeni, a pokud bude v budoucnu příležitost, další spolupráci s tímto grafikem určitě nevylučujeme.

Uvnitř bookletu je docela krkolomná fotka. Tak nějak navzájem (nebo sami sobě?) si tam lámete krky, zakrýváte oči, chytáte se za hlavu... Jak tyhle fotografie vznikaly? Nebo je to nějaká montáž? Kdo to vymyslel a kdo to zrealizoval?

Veškeré fotografie, které v bookletu jsou, má na svědomí českobudějovická fotografka Karolína Ryvolová. Nápad na realizaci

přišel z její strany a myslím, že se celé focení povedlo. Focení probíhalo ve sklepení kulturního domu v Trhových Svinech, kde máme i zkušebnu. Vzpomínám si, že jsme tenkrát byli všichni po nějakém mejdanu a tak nás ani moc nemusela upravovat. (smích)

Ještě k bookletu - texty máte v češtině, vždycky jste říkali, že cílíte hlavně na tuzemské (a slovenské) publikum, tak proč máte v bookletu informace v angličtině?

Ano, texty cílíme především na české a slovenské publikum, ale to neznamená, že naše CD se nesmí objevit v zahraničí. Myslím, že je celkem běžné, že základní informace v bookletu se uvádějí v angličtině. Osobně v tom nevidím žádný problém.

Studio jste neměnili - chápu, že vám Prodigy Sound v Českých Budějovicích vyhovuje a máte to tam, jak se říká, osahané, ale nechtěli byste si vyzkoušet, jak to chodí jinde?

Pro nahrávání nového alba jsme měli v hledáčku cca tři studia, ze kterých jsme vybírali. Nakonec jsme se rozhodli opět pro Prodigy. Vyhovuje nám, že ho máme v podstatě doma a s přístupem Jirky Drdáka jsme také spokojeni. Tentokrát jsme nahrávání pojali trošku jinak a hodně s Jirkou spolupracoval náš bubeník Ondre. Jsem přesvědčený, že na výsledném zvuku je to určitě znát. Doplním jen, že mastering jsme dělali v brněnském studiu Sonidos.

Ve studiu vám pomohli dva hosté - v bookletu ale není uvedeno, v jakých skladbách, a taky kdo... tedy u Radka Popela je „kdo“ zřejmé, „co“ jsem snad taky dešifroval ve skladbě „Sedm hříchů“, ale kdo je Calypte a s čím pomohl(a)???

Radka jsi dešifroval velice správně (úsměv). Pomohl nám svým vokálem ve skladbě „Sedm hříchů“ a jsme velice rádi, že naši nabídku na hostování přijal. Co se Calypte týče, tak zde se jedná o jihočeský vokální kvartet a ten nám naopak pomohl v refrénech ve skladbě „Neskrývej tvář“.

Melodický black metal už má vrchol popularity nejspíš za sebou, kapel, které mu u nás holdují, je jako šafránu. Napadají mě akorát DESIRE FOR SORROW... Svého času tu byla jakási melo-blacková scéna byla, ale dnes? Jak tuhle situaci vidíš ty?

Neviděl bych to zase nijak zle. Je pravda, že u nás tento styl neměl tak silné zastoupení, jak např. grindcore, nebo death metal, ale na druhou stranu tu byla řada kvalitních „melodic-blackových“ kapel jako ADOR DORATH, IMMORTAL TEARS, INNER FEAR či ASTRAL. To že jsme tu momentálně společně s DESIRE FOR SORROW tak trochu osiřeli, je dle mého jen otázka času.

Ono se prakticky o všech metalových subžánrech říká, že už nelze přijít s ničím novým, že už tady všechno bylo atd. Přitom denně vychází deset i dvacet metalových nahrávek. Což s sebou nese úskalí spočívající v totálně přeplněné scéně, kterou nikdo nemůže stíhat sledovat, na druhou stranu se asi kapely snaží s něčím novým přijít, nebo s něčím aspoň zaujmout. Jak to vidíš ty? Dá se ve vašem ranku něco nového vymyslet, aby to lidi zaujalo?

Nevím. Na tohle se musíš zeptat těch mladších. Jak jsem už říkal, od nás žádné výrazné změny nečekej. MATER MONSTIFERA je jaká je a určitě nezačneme hrát jinak, jen proto, protože momentálně letí něco jiného. My se budeme snažit fanoušky zaujmout především tím, že se pokusíme psát dobré skladby a budeme se snažit co nejlépe odehrát koncerty pro naše fanoušky.

Vaším trumfem může být i vydavatel - CD vyšlo jako příloha v Pařátu, což si všechny kapely chválí. Náklad čítá více než 2000 kusů, které se během týdne dostanou ke stejnému počtu lidí, Herdron navíc i CD mění do zahraničí. Vy už jste touhle formou vydali předchozí album, takže víte, co to obnáší... Vzrostl zájem o kapelu po vydání „Na zrcadlech lží“? A co si slibujte po opakování spolupráce letos?

Věř, že tohoto trumfu jsme si plně vědomi. Ve své podstatě sis odpověděl sám. To že nám Herdron umožnil vydat i druhé CD pod Pařát Productions, je pro nás obrovská čest. Naše hudba se tak má možnost dostat k mnohem většímu okruhu posluchačů. V žádném případě neříkám, že každého, kdo Pařát odebírá, musí MM zaujmout, ale rozhodně Pařát disponuje mnohem větším záběrem, než kdybychom si CD vydávali např. svépomocí. Pokud se i v budoucnu naskytne příležitost s Pařátem spolupracovat, rozhodně ji využijeme. Pro kapelu, jako jsme my, to přináší klady ve všech směrech.

Nové album se pro většinu kapel stává impulsem k hojnějšímu koncertování. Vy jste zatím stihli křest v Českých Budějovicích ve společnosti APRIL WEEPS a KAAK. Jak akcička proběhla, dopadla? Chodí v ČB na koncerty dost lidí?

Křest dopadl velmi dobře. Bylo sice šílené vedro, ale i tak se v klubu sešlo nějakých 80 lidí a akci jsme si všichni skvěle užili. Co se návštěvnosti koncertů v ČB týče, tak asi hodně záleží na atraktivitě koncertu, konkurenčních akcích, termínu apod. My si na návštěvnost určitě stěžovat nemůžeme.

Co letní festivaly? Zkoušíte se pořadatelům „vnutit“, nebo tomu necháváte volný průběh? A nějaké turné - třeba na podzim - zvažujete? Je pro vás problém sladit kalendáře - přece jen je vás v kapele šest... Shodnete se, jak často a kde hrát, nebo línější část brzdí tu aktivnější? (úsměv)

(Smích) Je pravda, že sladit termíny šesti lidí není vždy úplně jednoduché, ale zase těch akcí není tolik, abychom se nedokázali domluvit. Nyní máme v ruce nové CD, takže určitě se budeme snažit pořadatele letních festivalů oslovit a pokud by něco na příští rok klaplo, budeme určitě rádi. Na letošní podzim už máme naplánováno pár akcí u nás i v zahraničí a navíc by snad možná mohlo klapnout menší tour s jednou zatím nejmenovanou zahraniční kapelou ve společnosti slovenských APRIL WEEPS. Pokud to dopadne, tak to bude určitě super.

Nejspíš každý se Tě dokola ptá, jestli ještě bude nějaké pokračování AFODU. Já to vezmu obráceně - má smysl se k němu vracet? Když se podívám do kalendáře akcí na letošní léto, prakticky každý víkend se koná řada větších i menších festivalů, kromě těch nejznámějších ale ty ostatní bojují s návštěvností, o přežití. Přesto vznikají nové a často pak pořadatelé zapláčou nad prodělkem. Fanoušci už možná na Alkoholic Form Of Death, jak bychom mohli legendární pijácké víkendy parafrázovat, taky trochu zapomněli...

Smysl to určitě má, ale není to v dnešní době nic jednoduchého. Nechci nic slibovat, ale pokud jde o mě, tak já bych si pokračování festivalu moc přál. Uvidíme.

Příští rok se dožijete plnoletosti, 18 let je slušná řádka let, která by se měla oslavit... Není to sice kulaté, ale i tak - udělíte si občanský průkaz nějak slavnostněji, nebo o ničem takovém neuvažujete a necháte to až na dvacítku?

Já si myslím, že určitě něco vymyslíme. Je to sice ještě daleko, ale nějakou akci, jako poděkování fanouškům, určitě připravíme. Je fakt, že ne každé kapele se podaří to táhnout 18 let. To se prostě oslavit musí. (úsměv)

http://www.matermonstifera.cz/

 

sdílet
Přečteno: 1478x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 9. 7. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
-> Immortal
No jo, člověče, už je to prostě tak dávno, že si to nepamatuju. Bylo to v minulým tisíciletí :-) Johan | 17. 7. 2017 16:23:06
Jé je...
Johane, je vidět, že už ti na občanku sedá prach stejně jako mé maličkosti, ale přesto občanka se vydává v 15 letech. Leda, že bychom u metalovejch smeček zavedli vydání v 18ti (smích). Každopádně díky za rozhovor a ať to Yvorovi a spol. hraje minimálně jednou tolik let dál a dál. A pravda, žádné stylové kotrmelce, takto to má bejt. immortal | 16. 7. 2017 20:40:52

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

23. 1. 2018 | Autor: Mikael
Zjistěte, kde zahrají TRAGEDIS v únoru a březnučtěte zde »

22. 1. 2018 | Autor: Peťan
Thrash Nightmare festival vol. 6 představuje: WILDHUNT!čtěte zde »

22. 1. 2018 | Autor: Mikael
CITRON představil nový videoklipčtěte zde »

21. 1. 2018 | Autor: Johan
GOTHOOM 2018, 5.-7. 7. 2018čtěte zde »

21. 1. 2018 | Autor: Mikael
Nejbližší koncerty skupiny TURBOčtěte zde »

20. 1. 2018 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: TORTHARRY – Sinister Speciesčtěte zde »

20. 1. 2018 | Autor: Johan
Všechna dema EUTHANASIE vyjdou poprvé na CD. V dubnu pod Pařátemčtěte zde »

19. 1. 2018 | Autor: Mikael
Přijďte oslavit padesátiny basáka kapely P.S. Wonidačtěte zde »

19. 1. 2018 | Autor: Coornelus
BigBoss vychází na DVD a vyráží na turné!čtěte zde »

18. 1. 2018 | Autor: Johan
Brutal Assault: GOJIRA, TESTAMENT, SUICIDAL TENDENCIES, GRAVEYARD a další nové kapelyčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

22. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – domácí nahrávkacelý článek »

8. 1. 2018 | Recenze
ČAD – Bastardcelý článek »

11. 1. 2018 | Recenze
GORGONEA PRIMA – Brownfieldscelý článek »

14. 1. 2018 | Rozhovory
NAURRAKAR – Soustředíme se na hudbu a přístup, na ten náš black metal. Na ostatní záležitosti bychom potřebovali mít manažera.celý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »


Poslední diskuse

SOLFERNUS – Neoantichrist
Datum: 21. 1. 2018 20:39:20
Autor: immortal
Titulek: Paráda

diskuse k článku »

BLAZE OF PERDITION – Conscious Darkness
Datum: 21. 1. 2018 10:10:17
Autor: Radek
Titulek: Genialita

diskuse k článku »

ABYSMAL GRIEF – Blasphema Secta
Datum: 20. 1. 2018 17:49:38
Autor: Johan
Titulek: Neděle...

diskuse k článku »

ABYSMAL GRIEF – Blasphema Secta
Datum: 20. 1. 2018 17:46:26
Autor: Coornelus
Titulek: Neděle...

diskuse k článku »

ABYSMAL GRIEF – Blasphema Secta
Datum: 20. 1. 2018 11:17:30
Autor: Peťan
Titulek: Abysmal Grief

diskuse k článku »

SOLFERNUS – Neoantichrist
Datum: 18. 1. 2018 09:29:04
Autor: Kozel Azazel Bobky Sazel
Titulek: kozel sun

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama