ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

EREB ALTOR, ANGANTYR, ASENBLUT, WALDGEFLÜSTER - infočíst info »

CANNIBAL CORPSE (USA), THE BLACK DAHLIA MURDER (USA), NO RETURN (FRA) - infočíst info »

EMBRIONAL (Pol), F.A.M. (Pol), BRUTALLY DECEASED (Cz) - infočíst info »

SPELL, SVARTANATT - infočíst info »

Turné SVLÉKNI TMU 2018 s DYING PASSION, ELBE a BETWEEN THE PLANETS - infočíst info »

UNDERGROUND THRASH vol. 3 - infočíst info »

DEADLY STORM FESTIVAL 12 – 17. 3. 2018 - infočíst info »

DEMON HEAD, THE TOWER - infočíst info »


Další nové články

11. 2. 2018 | English
UNTERVOID - We made the band to have the artistic freedom, connecting many elements together, but of course mostly the darkest stuff.celý článek »

12. 1. 2018 | Postřehy
GINGERHEAD oslavují úspěch v soutěži Skutečná liga novým videoklipemcelý článek »

1. 1. 2018 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

31. 12. 2017 | Postřehy
Bilance roku 2017 + ohlédnutí za 20 lety Fobie + co bude v roce 2018?celý článek »

31. 12. 2017 | Dr. Kydy
Johan opouští Fobiazine, jeho další kroky směřují do Metal Hammeru!celý článek »

15. 12. 2017 | Postřehy
ROSA NOCTURNA – Pohled do nitra nového albacelý článek »

1. 12. 2017 | Postřehy
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »

23. 11. 2017 | English
EGGS OF GOMORRH – We live in french speaking side of switzerland so we were mainly inspired by 90’s parisien satanik death and black metal. celý článek »


Koncerty

26. 2. 2018
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND (USA), PETR HENYCH & G-BOD Již...

26. 2. 2018
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND (USA), PETR HENYCH & G-BOD Již...

27. 2. 2018
Anděl Music Bar, Plzeň
VLMV /uk & STEMS /uk & Tomáš J Holý > 27.2. < Andě...

2. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 2. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml....

3. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
SOBOTA 3. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml...

9. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
PÁTEK 9. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ Ml....

9. 3. 2018
Plzen, Divadlo Pod Lampou
✖ WELICORUSS (RU) symphonic black metal Tu...

11. 3. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
NEDĚLE 11. 3. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Reporty » ČAD, CATASTROFY, LAHAR, CONOPED

10. 5. 2017ČAD, CATASTROFY, LAHAR, CONOPED

6. 5. 2017, Písek - Klub Pí

Jak to slyšel Coornelus:

Akce roku na Písecku. Minimálně pro mě ano. Dopředu dlouho avizovaný koncert, který obsahoval našlapaný line-up, jemuž vévodily dvě nejlepší slovenské kapely a to bez debat. (úsměv) Zahraniční hosty ČAD a CATASTROFY doplnili domácí vládci thrash metalu LAHAR a čím dál tím lepší plus mínus strakoničtí CONOPED.

Akce byla původně plánovaná do osvědčeného Papíráku, ale nakonec byla přesunuta do klubu Pí, což u kamarádů vyvolávalo podezření na průser. Jelikož se údajně v tomto klubu spíš než koncerty odehrávají noise párty, kde zkrotit zvuk je prý umění. Naštěstí realita byla úplně jiná a hned úvodní rozehřívači CONOPED měli zvuk jako lusk. „Konopníky“ jsem neviděl snad dva roky a o to bylo mé překvapení větší. Ta kapela šlape jako hodinky! Oproti dřívějším nevýrazným pokusům to kapele hrálo výborně, navíc každá skladba měla švih, obsahovala chytlavější pasáže a nezbytnou punkovo-hardcoreovou údernost s lehkou příměsí thrash metalu Songy, které trvaly něco mezi minutou až dvěma, dokázaly, už tou dobou dost příchozích lidí, nažhavit na věci další.

Set LAHAR byl tentokrát hodně očekávanou záležitostí, protože se odbyla premiéra s novým zpěvákem. Tento post je u kapely docela prokletý a na místě, které je nejviditelnější, je to obzvlášť citlivý bod. Minulost už ale ukázala, že kluci měli vždy pří výběru frontmana dobrou volbu. Když přišel po Kloučovi Banán, začala jedna jedinečná éra, ale s jeho odchodem se LAHAR vypořádali šalamounským řešením – angažováním Inyho, což nemohlo dopadnout špatně. Hůř na tom je nový člen – Růža. Sice to není žádný nováček (v jižních Čechách je známý z crustové smečky KUZIMU MABAYA), ale nastoupit do rozjetého vlaku po takových kultovních osůbkách na scéně není sranda. Klobouk dolů před Růžou, jeho vystupování a projev zapadly k LAHAR úplně přirozeně. Jeho agresivní řev se k thrashmetalové vichřici hodil dobře a i když mi občas přišlo, že byla kadence slov trochu zrychlenější, nebylo to vůbec na škodu. Zrychleně působila i zbylá čtyřka. Set odstartovala novou věcí, která rozhodně nepolevuje v razanci a tak byly všechny pavučiny v klubu vymeteny pod nátlakem syrových kytar a pak hlavně silně vytaženější basy a dvoukopákového náporu mistra Žrouta. Standardně silný set, po kterém následuje jen povzdech. Co takhle nějaká nová nahrávka? S novou krví v těle se to přímo nabízí…

Pro mě nejočekávanější kapelou byli ČAD. Tahle kapela si mě před lety obmotala kolem prstů a já jim žeru vše. Může za to celkový nadhled, úderná produkce, kde se crust, punk a metal zmutovaly v natolik svébytnou podobu, že takhle prostě hrají jen ČAD. A co na tom, že momentálně, no dobře už to nějaký rok bude, valí jen ve dvou. Jenže s takovým bubeníkem, jako je Valér, se to Pištovi machruje. Ale co by byli ČAD bez Pištových textů. Plné skvělých a hlavně trefných obratů. Od první skladby si zpíváte všechna slova a nemůžete polevit, ještě, že mezi songy hlavní principál mudrcuje a vytahuje z kapsy vtipné glosy, což mu jde stejně dobře jako všechno ostatní. Ta o tom zmrdovi Babišovi a song „Rabovačka“ byla hořce sladká, to nevymyslíš. Vezměte si ho zpátky na východ a udělejte s ním to, co s vařičem pika! A Pišta se projevil i jako věštec, protože jeho příběh o procházce po městě a nyní již vyhlášené písecké zmrzlině a následující sračce měl ve finále při setu CATASTROFY hnědou dohru. (úsměv) Nevím, jakou skladbu vyzdvihnout, protože co song to hit jak prase. Mohl bych jmenovat věci jako „Ťažký kov“, „Červy“, „Čertova kovadlina“ atd., ale to by padl celý playlist. V závěru nemohly chybět nezbytné nakládačky v podobě věcí jako „Konflikty“ nebo „Sekery a buzogáne“, které dokázaly z fandů udělat zvěř. Epic. Jako vždy.

CATASTROFY mám rád. Mám je rád pro jejich nadhled… opakuji podobná slova jako u ČAD, ale ono to tak je. Přitom CATASTROFY na to jdou po hudební stránce úplně jinak. Jejich thrash metal je také všechno, jenom ne obyčejný. Hudební postupy vypiplané do detailů, navrch okořeněné perfektním projevem zpěváka Borise. Ten od posledně odhodil prestige, džísku a vlasy. Nyní punkáč v červených keckách potvrdil, že je to další svéráz slovenského undergroundu. Vtipný týpek, kterých není nikdy dost, stejně jako kapela plný nadhledu a zdravého myšlení, o čemž svědčí texty, které stejně jako u ČAD nešetří vulgarismy, ale nikdy nechybí nosná myšlenka. Úvodní věc „Bastardi společnosti“ neustále považuji za jednu z jejich top věcí, stejně tak jako parádní „Já som spokojný“, opět velice chválím text. Jako odlehčení zafungovala skvělá stoner věc „Sekera je zákon“, která naživo nakládala. Závěr setu byl trochu poznamenán absencí basáka, který byl rád za to, že jsou hajzly hned za dveřmi. Vtipné vystoupení pro sto dalších lidí, ale co chudák Mifo... no vypadal, že to stihnul. (úsměv) Ve veselém tónu se nesl i

úplný závěr, kdy došlo na legrácku „Krik a beznádej“.

A tak skončil koncert, který byl tak dobrý, jak jsem si představoval. Navíc akce byla nekuřácká, což byl luxus a díky moc pořadatelům za tento bohužel pořád ještě v dnešní době odvážný krok. Kapely se jevily ve vrcholných formách, plný klub, mosh, fans ve vzduchu, ranní bolest za krkem, vyřvaný hlas… večer bez konfliktů, já som spokojný!


Jak to viděl Johan:

6. květen jsem měl v kalendáři zaškrtnutý dlouho dopředu. Písecké thrashové večírky jsou pověstné, i když posledně to v Papíráku až tak slavné nebylo, až se vkrádala kacířská myšlenka, že už to s tím hlavním městem thrash metalu není tak žhavé. Ale slovenské kapely mi přišly o něco přitažlivější než ty české, protože tu nehrají tak často... Takže jsem čekal plný klub a pořádný běs.

Pořadatelé avizovali, že když přijde víc lidí, než je kapacita klubu, tak budou mít opozdilci smůlu, ale k tomu nakonec nedošlo, nějakých dvacet volných míst zůstalo, přesto lze hovořit o výborné návštěvě – ve finále počet platících přesáhl stovku, což je v dnešní době skvělé číslo.

Už na první kapelu se sešel slušný počet fanoušků, kteří byli svědkem jednoho z nejlepších koncertů CONOPED. Těm to od loňska šlape v mnohem lepším rozpoložení, všechno si pěkně sedlo, kapela si našla tvář, která je srozumitelná a ač nejde o nikterak složitou muziku, o zajímavé nápady v ní není nouze. Takřka každý song disponuje nějakým chytlavým motivem, který má hitové ambice, a když se přidá výborný zvuk, je o dobrou zábavu postaráno. Líbí se mi i to, že basa dostává prostor ke krátkým vyhrávkám, a taky že je v soundu kapely krásně slyšet, samozřejmě když je zvukař člověk na svém místě... Ideální start večera.

LAHAR jsem viděl v Píčku ještě s Kloučou s mikrofonem, pak s Banánem, potom s Inym, odteď se na frekventovaném postu bude potit Růža. A opravdu potit, protože frontman jedné z nejdivočejších kapel se musí na pódiu nebo pod ním pořádně otáčet. A to Růža při premiéře zvládal na jedničku. Ani chvíli nepostál a divočil pod pódiem jako nespoutaný živel, podobě se chovaly i přední řady, které rozjely pořádný kolotoč. Někteří jedinci se ocitli nad hlavami kamarádů, Coornelus dokonce prolil několik kapek vlastní krve, to když se ukázalo, že nábojový pás kolem Peťanova pasu je složený z ostrých nábojů. (úsměv) To, že mě právě tihle dva experti bafli a začali nosit na rukou, je pěkná lotrovina, po které jsem došel k závěru, že „jak sem starej, tak blbý mam kamarády“. (smích) A poděkovat musím hlavně Ráďovi, který se během celého večera projevil jako bájný Atlas, který na svých rukou podržel i Peťana, nebo později Coorneluse a Aleše z KAOSQUAD. LAHAR přehráli prověřené šlágry, přičemž největší divočina se tradičně rozpoutala na „Řecko“, došlo i na „Neviditelnou frontu“ nebo „sevřené ruce, zaťaté pěsti“ („Déšť), v závěru pak zazněla novinka „Démon“. LAHAR bavili obecenstvo i sebe, vedle zpěváka se jako největší divoch projevil Skalík, který se s basou taky vydal pod pódium, kde propotil triko skrznaskrz.

ČAD jsem neviděl docela dlouho, naposled tuším v Českých Budějovicích, kde už hráli ve dvou, což je při mateřských povinnostech basačky běžné i dnes. Ale i ve dvou se dá dělat pěkná rotyka, a to ještě Pišta „sliboval“, že příště dorazí jen Tornád. Nejspíš by to taky stálo za to, protože sledovat tohohle „blázna“ je podívaná, která neomrzí. ČAD servírovali jeden šlágr za druhým, Pišta bavil přítomné svými tradičními proslovy, v nichž se na můj vkus pičuje až moc, ale jinak je to vtipné a zamyšlení hodné zároveň. Kapela valila, lidi blbli, ty největší divočáci vyzpěvovali hitovky jako „Červy“, „Sklenená veža“, „Skaza“, největší kotel se rozvařil při velehitu „Sekery a buzogáne“.

Závěr patřil zbojníkům apokalypsy, kteří pokračovali v rozjeté pařbě, kterou rozjely předchozí party. CATASTROFY jsou hraví jako koťata, samý vtípek, samá legrácka, ale i v těch veselých textech se nachází nějaké ty hořké přesahy. Kapela šlapala jako dobře promazaný stroj, lidi pořád měli dost energie na hovadiny, přední řady si s Borisem notovaly hity jako „Ančine cecky“, „Ne detskej oslave“, „Kazimír“ atd. Na česko-slovenské thrashové scéně patří CATASTROFY mezi nejvýraznější party, což dokládají na každém koncertu, který je u nás na jihu svátkem. A jsou za svá vystoupení nošeni na rukou, tedy alespoň zpěvák, který se taky proletěl nad hlavami. (úsměv)

Parádní večírek navíc skončil v krásnou hodinu, v půl dvanácté bylo po všem, žádné průtahy, všechno běželo jako na drátkách a tak jsem doma před půl jednou zalehl s výborným pocitem. Jen víc takových akcí, řeklo by se, ale na druhou stranu už euforie z před tří let začíná trochu mizet, příznivců rambajzu začíná ubývat, pro mladé to nejspíš byla móda a my „starci“ to taky donekonečna „zachraňovat“ nebudeme... i když... dokud to půjde, tak budeme!!!

Fotky: Skalík, Syky

Skalíkova galerie

Sykyho galerie

Sykyho videa:

  • CONOPED

https://youtu.be/hiEw99sZjeU

  • LAHAR

https://youtu.be/fap_ZvSiNMo
 

  • ČAD

https://youtu.be/NwK5aHB1pNw

  • CATASTROFY

https://youtu.be/V54Bo6Uy6no

sdílet
Přečteno: 2058x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 10. 5. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 52) CONOPED LAHAR ČAD CATASTROFY

Diskuze (Počet příspěvků: 4)
Komu věřit? :-))
Coornelus to slyšel a Johan viděl. Těžké se v tom orientovat, ale spíš věřím Coornelusovi (smích). immortal | 13. 5. 2017 20:23:24
...
Samozřejmě je to věc názoru. Ten tvůj je pro mě třeba zvláštní, ale dokážu s tim žít :-) Coornelus | 12. 5. 2017 18:15:27
Po vydání nové desky Acid Force zní bohužel úvodní věta o nejlepších kapelách SK scény bezpochyby absurdně. Tak kvalitní metalovou desku, jakou letos vydali Acid Force, Slovensko nezažilo už nějakou tu dobu (jestli vůbec), a to bez debat. :) Vojta_ltw | 12. 5. 2017 17:38:29
Super report!
Parádně napsáno, díky!!! A díky všem, kteří dorazili:-) Peťan | 10. 5. 2017 08:27:30

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

19. 2. 2018 | Autor: Mikael
SAINTED SINNERS se zpěvákem Davidem Reecem přijedou do Plzněčtěte zde »

19. 2. 2018 | Autor: Johan
Novinky u HYDRARRGYRUMčtěte zde »

18. 2. 2018 | Autor: Coornelus
Nový projekt MARTIANS představuje první singlčtěte zde »

18. 2. 2018 | Autor: Johan
JÄÄPORTIT - Jääportit CD čtěte zde »

17. 2. 2018 | Autor: Johan
ELBE - Sudety CD čtěte zde »

17. 2. 2018 | Autor: Mikael
Nový videoklip skupiny DONORčtěte zde »

16. 2. 2018 | Autor: Johan
DÆRRWIN vydají debut u MetalGatečtěte zde »

16. 2. 2018 | Autor: Mikael
ARMORED DAWN - "Chance To Live Again" (lyric video)čtěte zde »

15. 2. 2018 | Autor: Johan
Předobjednávky digibooku a merchandise k tributnímu albu pro DISSOLVING OF PRODIGYčtěte zde »

15. 2. 2018 | Autor: Mikael
WELICORUSS vystoupí v březnu v Plzničtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

12. 2. 2018 | Recenze
MASTER´S HAMMER – Fascinatorcelý článek »

22. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – domácí nahrávkacelý článek »

6. 2. 2018 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (ROOT, BIGBOSS BAND) – Pro mě jsou všechny roky strávené s muzikou a kapelou ty nejlepší – 30 nejlepších let mého života.celý článek »

29. 1. 2018 | Recenze
To nej... za rok 2017 – zahraniční nahrávkacelý článek »

24. 1. 2018 | Recenze
AOSOTH – V: The Inside Scripturescelý článek »

1. 2. 2018 | Reporty
LVMEN, TOMÁŠ PALUCHA, PLEASE THE TREEScelý článek »


Poslední diskuse

UŽ JSME DOMA – Hollywood
Datum: 18. 2. 2018 17:07:09
Autor: Miroslav Wanek
Titulek: původní vydání - oprava

diskuse k článku »

UŽ JSME DOMA – Hollywood
Datum: 17. 2. 2018 15:37:38
Autor: Jirka D. // Echoes
Titulek: ...

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 17. 2. 2018 07:22:10
Autor: Vatutinwot
Titulek: s lehkým odstupem

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 16. 2. 2018 19:32:26
Autor: immortal
Titulek: To: Coornelus

diskuse k článku »

MASTER´S HAMMER – Fascinator
Datum: 16. 2. 2018 16:40:55
Autor: Coornelus
Titulek: immortal

diskuse k článku »

PROFANATICA v březnu v Praze – info
Datum: 16. 2. 2018 15:46:44
Autor: immortal
Titulek: Jasná věc

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama