ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ARAKAIN slaví 35 let! Výroční turné odstartuje již 3. března - infočíst info »

CONAN (UK), DOWNFALL OF GAIA (DE), HARK (UK) a HIGH FIGHTER (DE) - infočíst info »

FESTIVAL DEADLY STORM IN BOŽKOV 11 - infočíst info »

HELLENIC DARKNESS – info + SOUTĚŽ O VOLNÉ VSTUPENKY!!!číst info »

Obscure Promotion oznamuje: Kytarový fenomén PLINI v Praze a Bratislavě! - infočíst info »

Temný folkař King Dude přijede pocuchat vaše nervy společně s Drab Majesty - infočíst info »


Další nové články

20. 2. 2017 | Ankety
LACK OF SUN – „Deset otázek“celý článek »

20. 2. 2017 | Ankety
BLACK ASPIRIN – „Deset otázek“celý článek »

17. 2. 2017 | Ankety
POPIDUM – „Deset otázek“celý článek »

10. 2. 2017 | Ankety
STEELFAITH – „Deset otázek“celý článek »

1. 2. 2017 | Postřehy
Únorové tipy - alba & koncertycelý článek »

20. 1. 2017 | Ankety
UHR – „Deset otázek“ celý článek »

5. 1. 2017 | Ankety
S.A.W – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2017 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »


Koncerty

3. 3. 2017
Praha, Exit-us
MARCO MENDOZA (USA), SEVEN MARCO MENDOZA je jední...

4. 3. 2017
Pohoda, Plzeň
Místní Borci uvádějí> Tak tu máme zase jeden ...

7. 3. 2017
Kutná Hora, Česká 1
MARCO MENDOZA (USA), SEVEN MARCO MENDOZA je jední...

11. 3. 2017
Mladá Boleslav - Orthodox club / Farářova sluj
SOBOTA 11. 3. 2017 Orthodox club / Farářova sluj -...

18. 3. 2017
Hospoda pod Kopcem, Plzeň
SACRAMENTAL BLOOD (Serbia), LECTERN (Italy), INCIN...

24. 3. 2017
Praha - Exit us
Death March Tour 2017 - Praha FROZEN BLOOD (Black...

31. 3. 2017
ALTERNATIVNÍ KLUB TYJÁTR SVITAVY
NÓBL MEJDLO 32....

1. 4. 2017
Plzeň - Divadlo pod lampou
1. 4. v Plzni v Divadle pod lampou! Přiďte s námi ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


Bugrfest
» Recenze » TORTHARRY – 25 let mezi nebem a peklem

7. 2. 2017TORTHARRY – 25 let mezi nebem a peklem

10CD box, MetalGate / death metal / Československo, Česko

Hronovští TORTHARRY jsou co do výdrže a tvůrčí kontinuity zřejmě vůbec největší stálicí domácí deathmetalové scény, protože i když nezapočítáme prehistorickou éru pod jinými názvy, v loňském roce pánové završili čtvrtstoletí existence. Právě k tomuto výročí vyšel na české metalové zvyklosti hodně neobvyklý a hlavně naprosto luxusně vypadající komplet, jenž až na několik málo coververzí z tributů obsahuje úplně vše, co kdy tento soubor nahrál.

Na rovných deset disků se vešlo dvanáct nahrávek, které čítají 114 skladeb a přes osm hodin hudby. Jde o čtyři dema na dvou discích a osm samostatně umístěných alb, přičemž všechna dema a první čtyři alba jsou vydána z nových masterů a dva disky jsou navíc doplněny dříve nevydanými bonusy. Všechny disky mají vzájemně podobné etikety, jež se výrazněji odlišují hlavně v tom, že dema jsou černobílá, zatímco alba zabarvená do červenohněda, pouze „White“ mezi nimi ční coby bílá vrána. Takto ztvárněné kotouče s řadovými alby jsou vsunuty do osmi výřezů čtyřpanelového podlouhlého digipacku, naopak dema do dvou výřezů jednoho sólově vloženého panelu. To vše pospolu, včetně obřího nápisu „25 Years Of Death Metal Madness“, těší na pohled vkusnou Deatherovou a Hadgiho grafikou. Aby toho bylo ještě více, dále je přiložen všemi nynějšími členy vlastnoručně podepsaný certifikát, ale především dvaatřicetistránková brožura, nabízející historii kapely, sestavy, diskografii, abecedu nebo mnoho desítek fotek ze všech období. Tohle všechno je pak ještě vloženo do úhledné podlouhlé krabičky a nabízeno za pouhých 666 korun českých.

Už někdy v roce 1984 vznikla původně heavymetalová skupina IMAGO, která přes thrashmetalové období a přejmenování na EXECUTOR postupně mířila k čím dál více převažujícímu death metalu a roku 1991 i poslední a definitivní změně názvu na TORTHARRY. Právě v této době se v prostoru „mezi nebem a peklem“ podařilo nahrát první demosnímky.

CD 1 – Executor (demo 1991) / Mezi nebem a peklem (demo 1991)

Jedno demo vyšlo ještě pod názvem EXECUTOR, to další bylo prvním pro TORTHARRY. Přestože zvuková rezerva původních nahrávek je trochu znát, patrně i díky novému masteru je lze poslouchat na jediný zátah a klidně i opakovaně. Soubor již zde ukázal solidní instrumentální kvality a zároveň se mu podařilo napsat poměrně obstojně znějící skladby, jejichž pozdně thrashové dozvuky již míří k sílící deathové syrovosti. Obstarožně pekelná slovní náplň optikou dneška může působit směšně, stejně jako způsob tehdy ještě pouze Lemyho řevu a vůbec celková zarputilost, nahrávky ale i tímto vším velmi věrně vystihují metalově nadšenou atmosféru doby.

Hodnocení: 5/10

CD 2 – Flames Of Eternity (demo 1992) / Incriminated (demo 1993)

Roku 1992 se na dlouhá léta ustálila klasická sestava, jíž nahraná další dvě dema přinesla výraznou proměnu v podobě přechodu k angličtině. Přestože se v té době nedočkaly oficiálního vydání, téměř jednoznačně deathmetalové songy znějí natolik přesvědčivě, že soubor se díky jim již tehdy zařadil k ještě nepříliš početné tuzemské špičce žánru a v této trvale nadprůměrné formě vydržel až dodnes. Aby byl napraven jeden historický dluh, bonusově nechybí song „Dirty Mind“, k němuž vznikl také videoklip pro pořad „Rockmapa“, ale vydání se dočkal až teď.

Hodnocení: 7/10

CD 3 – When The Memories Are Free (1994)

Debutové album bylo v tom roce téměř jedinou u nás oficiálně vydanou deathmetalovou nahrávkou a v rámci tohoto kompletu vychází již počtvrté. Oproti předešlým demosnímkům není patrný žádný výraznější tvůrčí ani zvukový posun, přesto jde o velmi promyšlenou a výživnou porci ostře smrtící řezničiny, jen vzácně osvěženou akustickými prvky či výrazně melodickými motivy. Zdařilé album, na němž se vokálně poprvé uplatňuje Dan Pavlík, bylo vstupenkou do české kovové elity. Na konci nechybí nově nahraná skladba „To The Death“ z třetího dema.

Hodnocení: 7/10

CD 4 – Book Of Dreams (1997)

První vrchol souboru, který v té době dominoval domácím pódiím, čím dál více se začal prosazovat v zahraničí a skvěle plnil roli české deathmetalové dvojky. Většinou žádná bezhlavá palba, ale spíše přemýšlivě napsané členité skladby překypují tvůrčí nápaditostí, strhující rytmikou i instrumentální suverenitou a občas naznačují na žánrové poměry skoro až hitový potenciál. Tohle už byl kov smrti mezinárodní úrovně, jemuž se zaslouženě dostávalo uznání. Uprostřed se nachází klipovka „Stain“ a na konci nově nahraný starý song „Strach“ z prvního dema.

Hodnocení: 8/10

CD 5 – Unseen (1999)

Druhý a zřejmě přímo absolutní vrchol nejen tohoto souboru, ale i veškerého českého death metalu té doby, protože tohle album kvalitativně jasně překonalo dokonce i KRABATHOR. Dodnes jedno z nejlepších domácích deathmetalových alb všech dob, schopné konkurovat i ve světovém měřítku. Místy vražedně masakrující, jindy majestátně monstrózní, působivě atmosférické i

jemně nahlížející do jiných sfér, vesměs však ještě zvýrazňující přednosti předchozího alba. Chrčivé spojováky mezi songy dodávají nevšední nadstavbu, podobně jako tentokrát industriálně zabalené „Stain“, po němž ještě následuje nově nahrané „Nightmare“ z třetího dema.

Hodnocení: 9/10

CD 6 – White (2003)

Striktně bílá image souboru tehdy částečně zastínila dlouho připravované bílé album, které v rámci veškeré tvorby představuje menší vybočení, a to nejen díky dvojici zaskakujících bubeníků. Pánové si při jednoznačném zachování deathových kořenů vyzkoušeli modernější a místy až experimentální pojetí, tento chvályhodný pokus se ovšem trochu minul účinkem. Po předchozích vrcholech šlo sice o odvážný krůček vývojově kupředu, ale kvalitativně zpět. Pro tento soubor lehce netypicky znějící songy nepostrádají nápady, přesto působí nevýrazně a dříve žhavější atmosféru oslabuje i hutný, leč lehce studený zvuk. Zároveň album zřejmě částečně předznamenalo následnou personální proměnu. Bonusově je doplněno dříve nevydané „Get Born Get Lost“.

Hodnocení: 7/10

CD 7 – Reborn (2006)

CD 8 – Round Table Of Suicide (2008)

CD 9 – Beneath (2010)

CD 10 – Follow (2013)

Znovuzrození v napůl obměněné sestavě přineslo dosud čtyři alba, jež jedou převážně v jedné linii. Jednorázový experiment bílého alba vystřídala možná až přehnaná sázka na deathmetalovou jistotu, kdy při zachování veškerých instrumentálních, producentských a zvukových schopností se současně žel vytratil smysl pro pestrost. Novější alba znějí stále naprosto suverénně a vyspěle, leč oproti těm starším trochu monotónněji, přímočařeji a rutinněji. Návrat do staré školy death metalu je podpořen brutálnějším nasazením a zvýšenou rychlostí, vzájemně ale splývají nejen songy v rámci těchto alb, ale rovněž alba mezi sebou. Ojedinělým výrazně se vymykajícím rysem zůstává tematický koncept jednoho z nich, postavený na chaoticky číslovaných „Case 1-12“, hudebně však dominuje žánrový konzervatismus, byť provozovaný na vysoké muzikantské úrovni. Veškerá nová produkce není horší nežli nejstarší tvorba z první půlky devadesátých let, jenže zatímco ta tehdy spoluformovala dějiny českého death metalu, ta z posledních let už jen oprašuje pomníky starých časů, což ale představuje naprosto běžný a přirozený vývoj možného vnímání v proměnách doby. Proto tím nejpodstatnějším, čím kapela v poslední dekádě prospěla tuzemskému metalu, nejsou až tolik její nahrávky, ale hlavně skvělou atmosférou a prostředím podpořený Czech Death Fest.

Hodnocení: 6/10 (všechna 4 alba)

Pokud nepočítáme coververze od skupin jako METALLICA, DEATH či DEBUSTROL, předkládá tento komplet zřejmě vše, čím kdy pánové poctili a mnohdy také potěšili české a v menší míře snad i zahraniční deathmetalové posluchače. Po značnou část devadesátých let byl soubor domácí smrtící dvojkou a v jejich samém závěru dokonce jedničkou, jenže přestože tato éra je již dávnou minulostí, právě kvůli ní patří k těm neopomenutelným. Excelentně vyhlížející diskografický sumář tak slouží coby důkaz, že těch 25 let mezi nebem a peklem stálo za to.

Hodnocení kompletu:

hudba (průměr CD 1-10) – 7/10

provedení edice – 9/10

 

Skladby:

CD 1 – Executor (demo 1991 – 1-6) & Mezi nebem a peklem (demo 1991 – 7-12) – 75:44

 1. Upálen na hranici
 2. Mezi nebem a peklem
 3. V řetězech
 4. Peklo čeká
 5. Samota
 6. Pohřben zaživa
 7. Strach
 8. Lidský faktor
 9. Mezi nebem a peklem
 10. Nenávist
 11. Z podkosy
 12. Operace mozku

 

CD 2 – Flames Of Eternity (demo 1992 – 1-5) & Incriminated (demo 1993 – 6-10) – 50:55

 1. Flames Of Eternity
 2. Your Business
 3. The Altar
 4. Morbid Visions
 5. Touch Of Death
 6. Nightmare
 7. To The Death
 8. Eternal Insanity
 9. Incriminated
 10. Time Of Decay
 11. Dirty Mind (bonus)

 

CD 3 – When The Memories Are Free (1994) – 47:06

 1. If I Was
 2. I'm Afraid
 3. Day Has Died
 4. The Noble
 5. Inner Frost
 6. Clouds
 7. Sunshine
 8. Thirtees
 9. Moonlight
 10. The Last One
 11. When The Memories Are Free
 12. To The Death

 

CD 4 – Book Of Dreams (1997) – 51:14

 1. Arrival
 2. Late
 3. Tell Me
 4. All Of That…
 5. Stain
 6. Just A Feeling
 7. I'm Not Sure
 8. Dumb
 9. Don't Ask
 10. Strach

 

CD 5 – Unseen (1999) – 53:05

 1. Dusktale
 2. Chosen
 3. Unseen
 4. Eternal
 5. Out Of Today
 6. In The Desert
 7. Hymn Of Twillight
 8. Acceptance
 9. Ending Of Slavery
 10. Stain
 11. Nightmare
 12. Outro

 

CD 6 – White (2003) – 54:20

 1. Intro
 2. The Defilement
 3. Of Soul And Flash
 4. A Foe Inside
 5. Forest Meditation
 6. Revelation
 7. Ilumination
 8. The Abandoned
 9. Prayer
 10. Remembrance
 11. Path Of Silence
 12. Eternal Journey
 13. Acts And Thoughts
 14. Get Born Get Lost (bonus)

 

CD 7 – Reborn (2006) – 42:50

 1. Chimerical Agonies
 2. Return Into The Void
 3. Night Hunt
 4. Confession Of The Void
 5. Chasing Emptiness
 6. Dorotheum
 7. The Moon Hall Of Lady Tanwó
 8. Tennosei No Tenshi
 9. Inverse Reflection
 10. Night Mist
 11. Commandments Of The Void
 12. Japanese Night

 

CD 8 – Round Table Of Suicide (2008) – 47:18

 1. Intro
 2. Case 10
 3. Case 7
 4. Case 3
 5. Case 11
 6. Case 6
 7. Case 9
 8. Case 2
 9. Case 1
 10. Case 4
 11. Case 5
 12. Case 8
 13. Case 12

 

CD 9 – Beneath (2010) – 34:32

 1. Voiceless Storm
 2. Entrenched
 3. Beneath
 4. Request
 5. Behind The Curtain
 6. In The Shadow
 7. Through The Ice
 8. Deep Down (And In My Embrace)
 9. The Camp

 

CD 10 – Follow (2013) – 32:35

 1. 100% Follower
 2. Unheard
 3. Inner Decay
 4. Silenced Commands
 5. Sacrifice Of Sanity
 6. Mislead
 7. Repeating Mistakes
 8. Voluntarily Blind
 9. Epilogue

 

Sestava:

 • Martin „Lemy“ Vacek – baskytara, zpěv (CD 1-10)
 • Jaroslav Rubeš – kytara (CD 1-6), zpěv (CD 6)
 • Karel Stehlík – kytara (CD 1)
 • Miloslav „Juan“ Jirman – bicí (CD 1-5)
 • Dan Pavlík – kytara (CD 2-10), zpěv (CD 3-10)
 • Miloš Meier – bicí (CD 6)
 • Roman Lomtadze – bicí (CD 6)
 • Martin „Máca“ Hrubý – kytara, zpěv (CD 7-9)
 • Jiří „Panther“ Rosa – bicí (CD 7-10)

 

www.tortharry.com

 

sdílet
Přečteno: 903xHodnocení autora: 8/10

Autor: Oliva | Další články autora
Datum: 7. 2. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
TORTHARRY
Mistře Olivo, velká chvála za tak obsáhlou a výbornou recenzi. To muselo zabrat spoustu času. Díky pekop | 13. 2. 2017 20:31:48
Ó, tak to je ovšem veliká, VELIKÁ, krása!!! 666% objednávka! Tento klenot musí být ve sbírce. Díky za recku. Corvus | 9. 2. 2017 11:29:55

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

28. 2. 2017 | Autor: Coornelus
Depresivní SKITLIV se připomínají s videoklipem čtěte zde »

28. 2. 2017 | Autor: Johan
WORMROT+ NEEDFUL THINGS + KAOSQUAD 2. 3. 2017 v Prazečtěte zde »

27. 2. 2017 | Autor: Johan
INSANIA je ve studiučtěte zde »

27. 2. 2017 | Autor: Johan
Australští metaloví alternativci TWELVE FOOT NINJA v dubnu v Prazečtěte zde »

26. 2. 2017 | Autor: Johan
SLAUGHTER AND THE DOGS - 4.3.2017 - Klub 007 Strahovčtěte zde »

25. 2. 2017 | Autor: Johan
THE DILLINGER ESCAPE PLAN nahradí zrušený koncert hned dvakrát! Na Brutal Assaultu a v Paláci Akropolisčtěte zde »

25. 2. 2017 | Autor: Johan
VOLYŇSKÝ ETEF OPEN AIR SE ROZŠIŘUJE O NOVÉ 2 KAPELYčtěte zde »

24. 2. 2017 | Autor: Márty
Táborský kvintet F.O.B. streamuje klip k písni Adult Toys z aktuální desky And Foes Have Become Our Mastersčtěte zde »

24. 2. 2017 | Autor: Peťan
Dnes vychází nové album IMMOLATION!čtěte zde »

23. 2. 2017 | Autor: Johan
SPREADING DREAD představují nový singl Manifestčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 1. 2017 | Recenze
To nej... za rok 2016 – domácí nahrávkacelý článek »

6. 2. 2017 | Rozhovory
Jiří Big Boss Valter – Šedesát pět!!!celý článek »

12. 2. 2017 | Rozhovory
UMBRTKA – Buďte na sebe hodní, my budeme zlí za vás.celý článek »

7. 2. 2017 | Recenze
TORTHARRY – 25 let mezi nebem a peklemcelý článek »

20. 2. 2017 | Recenze
BLACK ASPIRIN / LACK OF SUNcelý článek »

16. 2. 2017 | Reporty
To nej... za rok 2016 – koncert + postřehycelý článek »


Poslední diskuse

ADAGIO FUNEBRE – Atrocity of Hadamar
Datum: 24. 2. 2017 16:22:38
Autor: Johan
Titulek: Hodnocení

diskuse k článku »

ADAGIO FUNEBRE – Atrocity of Hadamar
Datum: 24. 2. 2017 07:46:32
Autor: sdfgihujfjhfg
Titulek: hodnoceni

diskuse k článku »

Ladislav Křížek – Tlupa samozvanců vyrazila dveře, udělala si oheň nahoře v krbu a řekla: „To je náš hrad!“
Datum: 22. 2. 2017 23:50:16
Autor: Damiens
Titulek: Křížek má svojí pravdu

diskuse k článku »

Jiří Big Boss Valter – Šedesát pět!!!
Datum: 21. 2. 2017 19:41:30
Autor: immortal
Titulek: I za mne vše nejlepší.

diskuse k článku »

BLACK ASPIRIN / LACK OF SUN
Datum: 21. 2. 2017 10:35:53
Autor: Corvus
Titulek: to Mára

diskuse k článku »

To nej... za rok 2016 – koncert + postřehy
Datum: 21. 2. 2017 07:53:46
Autor: Ozz
Titulek: Reckless Love

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama